22781811 21 (98+)

تحصیل کارشناسی در ایتالیا، شرایط و هزینه‌ها

در چند سال اخیر، کشور ایتالیا به دلیل شرایط ایده‌آل خدمات آموزشی به یکی از مقاصد اصلی دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی تبدیل شده است. برخورداری از دانشگاه‌های معتبر و استفاده از جدیدترین متدهای روز دنیا برای تدریس، باعث شده است که تحصیل کارشناسی در ایتالیا در میان دانشجویان محبوبیت زیادی پیدا کند. از طرف دیگر، دانشجویان می‌توانند پس از پایان دوره تحصیل در ایتالیا، با استفاده از مدرک خود در موقعیت‌های شغلی مناسب مشغول به کار شوند. در این مطلب، قصد داریم تا شما را با مزایا، شرایط و هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کشور ایتالیا آشنا کنیم.

تحصیل کارشناسی در ایتالیا

تحصیل کارشناسی در ایتالیا چه مزایایی دارد؟

دانشجویانی که برای ادامه تحصیل قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی را دارند، قبل از هر چیز به بررسی شرایط و مزایای تحصیل در کشور مورد نظر می‌پردازند. همان‌طور که می‌دانید، کشورهای پیشرفته جهان برای جذب دانشجویان مستعد مزایای مختلفی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. تحصیل کارشناسی در ایتالیا، مانند تحصیل در آلمان یا سایر کشورهای اروپایی مزایای فراوانی دارد. وجود همین مزایا باعث شده‌اند که هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان از نقاط مختلف جهان مانند ایران، برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی به این کشور مراجعه کنند.

در ادامه با برخی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کشور ایتالیا آشنا می‌شویم:

 • سطح علمی بالای دانشگاه‌ها: یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در ایتالیا، بالا بودن سطح علمی دانشگاه‌های این کشور و قرار گرفتن در رتبه‌های برتر رنکینگ‌های جهانی است. سطح علمی بالای این دانشگاه‌ها کشور ایتالیا را به یکی از مراکز مهم تولید علم در اروپا تبدیل کرده است
 • امکان دریافت بورسیه‌ تحصیلی: از دیگر مزایای مهم تحصیل در ایتالیا می‌توان به امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی متنوع اشاره کرد. دانشگاه‌های معتبر این کشور با ارائه بورسیه به دنبال جذب دانشجویان مستعد از سراسر جهان هستند
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی: یکی از بزرگترین نقاط قوت کشور ایتالیا فراهم کردن امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های معتبر است. این عامل باعث شده است که دانشجویان برای تحصیل نیازی به یادگیری کامل زبان ایتالیایی نداشته باشند
 • کار دانشجویی: کشور ایتالیا این امکان را برای دانشجویان مقطع کارشناسی فراهم کرده است که بتوانند به صورت پاره‌وقت به سراغ کار دانشجویی بروند. دانشجویان اجازه دارند در هر هفته تا سقف 20 ساعت به کار بپردازند و در کنار تحصیل، کسب درآمد کنند
 • تنوع بالای رشته‌ها: یکی از مهم‌ترین مزایایی که تحصیل در کشور ایتالیا را از سایر گزینه‌ها متمایز می‌کند، امکان تحصیل در طیف وسیعی از رشته‌های دانشگاهی است

پذیرش کارشناسی در ایتالیا چه شرایطی دارد؟

یکی از سوالات متداولی که برای دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در کشور ایتالیا به وجود می‌آید، این است که تحصیل کارشناسی در ایتالیا چه شرایطی دارد؟ بررسی و مقایسه شرایط تحصیل در کانادا، آلمان، ایتالیا و … این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید برای انتخاب مقصد تحصیلی خود تصمیم‌گیری بهتری داشته باشید و دچار اشتباه نشوید. به طور کلی، تحصیل در دانشگاه‌های معتبر ایتالیا فرصت مناسبی برای بالا بردن سطح علمی و آماده‌سازی خود جهت ورود به بازار کار به شمار می‌آید.

هزینه تحصیل کارشناسی در ایتالیا

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور ایتالیا بین 3 تا 4 سال زمان می‌برد. شما در طول هر سال تحصیلی باید دو ترم را پشت سر بگذارید. نیمسال اول تحصیلی از اوایل ماه سپتامبر آغاز می‌شود و در ماه فوریه به پایان می‌رسد. نیمسال دوم تحصیلی نیز معمولا از ماه فوریه تا پایان جولای ادامه دارد.

شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید واجد شرایط خاصی باشید که عبارتند:

 • شرایط سنی
 • شرط معدل
 • دریافت مدرک زبان معتبر
 • ارائه مدارک

زبان‌های تحصیل کارشناسی در ایتالیا

از دیگر سوالات مهمی که برای علاقه‌مندان به ادامه تحصیل در کشور ایتالیا به وجود می‌آید، این است که آیا امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های معتبر ایتالیا فراهم است؟ در واقع امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های کشور ایتالیا به عنوان یکی از مهمترین مزایای تحصیل کارشناسی در ایتالیا شناخته می‌شود و یکی از عواملی به شمار می‌آید که دانشگاه‌های معتبر ایتالیا را از سایر کشورها متمایز می‌کند. زیرا همان‌طور که می‌دانید، در بسیاری از کشورهای اروپایی مانند آلمان، امکان تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی برای دانشجویان وجود ندارد.

شرایط تحصیل کارشناسی در ایتالیا

بنابراین شما می‌توانید برای ادامه تحصیل در کشور ایتالیا به سراغ دانشگاه‌هایی بروید که دوره‌های آموزشی خود را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند. البته توجه داشته باشید که در مقطع کارشناسی، برخی از رشته‌های تحصیلی در کشور ایتالیا نیز به زبان انگلیسی ارائه نمی‌شوند. به عنوان مثال، رشته‌های هنری در دانشگاه‌های معتبر کشور ایتالیا به زبان رسمی همین کشور ارائه می‌شوند و دانشجویان جهت ادامه تحصیل در این رشته‌ها باید به زبان ایتالیایی تسلط کافی داشته باشند. همچنین دانشجویا علاقه‌مند به ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی باید در آزمون IMAT شرکت کنند.

مدرک زبان و نمره لازم برای تحصیل کارشناسی در ایتالیا

همان‌طور که اشاره کردیم، ارائه مدارک مربوط به دوره تحصیلی و مدارک مربوط به زبان از جمله مهم‌ترین شروط لازم برای تحصیل کارشناسی در ایتالیا به شمار می‌آیند. به طور کلی، سوابق تحصیلی شما در دوران دبیرستان یا همان متوسطه دوم برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور ایتالیا اهمیت زیادی دارد. متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور باید مدرک دیپلم خود را اخذ کرده باشند.

مدرک زبان برای تحصیل کارشناسی در ایتالیا

 از طرف دیگر، شما برای ورود به دانشگاه‌های معتبر کشور ایتالیا باید به سراغ شرکت در آزمون‌های معتبر زبان و دریافت مدرک معتبر بروید. کسب نمره قابل قبول در آزمون‌هایی مانند آیلتس، تافل، CELI و … یکی از شروط اصلی برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر ایتالیا به شمار می‌آید. در جدول زیر، می‌توانید اطلاعات جامع و کاملی را در خصوص شرط معدل دیپلم و نمره آزمون‌های زبان خارجی کسب کنید.

معدل مدرک دیپلمحداقل نمره آزمون آیلتسحداقل نمره آزمون‌های زبان ایتالیایی مانند CELI، CILS و AIL
معدل مدرک دیپلم شما در مدرک دیپلم باید حداقل برابر با 15 باشد. همچنین شما باید در دو سال آخر تحصیل خود در دبیرستان بیش از 60% از نمرات را کسب کرده باشیددر صورت تمایل برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی، شما باید حداقل موفق به دریافت نمره 6 در آزمون آیلتس شویددر صورتی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان ایتالیایی را دارید، باید در یکی از آزمون‌های ذکرشده مدرک B2 بگیرید

یکی از نکات مهمی که دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در مقطع کارشناسی و یا تحصیل در رشته های کارشناسی ارشد در ایتالیا باید به آن توجه داشته باشند، این است که در خصوص مدرک زبان مورد نیاز حتما باید به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنند. زیرا ممکن است مدارک زبان مورد نیاز در دانشگاه‌های مختلف کشور ایتالیا با یکدیگر متفاوت باشند.

شرایط سنی تحصیل لیسانس در ایتالیا

یکی دیگر از مواردی که متقاضیان تحصیل کارشناسی در ایتالیا باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند، شرایط سنی ادامه تحصیل در این مقطع تحصیلی است. معمولا به متقاضیان پیشنهاد می‌شود که گپ تحصیلی میان دریافت مدرک دیپلم و اقدام برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های معتبر کشور ایتالیا را به حداقل مقدار ممکن برسانند. زیرا هر چه گپ تحصیلی بیشتر باشد، کار شما برای اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها دشواتر خواهد شد. البته شرایط سنی در نظرگرفته‌شده برای تحصیل در مقطع کارنشاسی این کشور سخت‌گیرانه نیست.

تحصیل لیسانس در ایتالیا

متقاضیان ادمه تحصیل در مقطع کارشناسی باید حداقل 18 سال سن داشته باشند و مقطع متوسطه دوم یا همان دبیرستان را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند. افرادی که موفق به دریافت مدرک دیپلم نشده باشند، اجازه ادامه تحصیل در کشور ایتالیا را نخواهند داشت. از طرف دیگر، علاقه‌مندان به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی می‌توانند تا پیش از 30 سالگی برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های کشور ایتالیا اقدام کنند.

توجه داشته باشید که هر چه سن شما از 20 سالگی فاصل بیشتری داشته باشد، فرایند اخذ پذیرش برای شما دشوارتر خواهد بود. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که در هنگام تحصیل در مقطع متوسطه دوم یا بلافاصله پس از دریافت مدرک دیپلم، به سراغ فرایند اخذ پذیرش در دانشگاه‌ مورد نظر بروید. در صورتی که در این زمینه نیاز به کسب مشاوره دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه آبتین تماس بگیرید.

هزینه تحصیل کارشناسی در ایتالیا

هزینه تحصیل کارشناسی در ایتالیا به عوامل متعددی مانند دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه، شهر محل قبولی، محل اقامت، هزینه حمل‌ونقل و … بستگی دارد. به طور کلی شما برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی کشور ایتالیا، بسته به دانشگاه به صورت سالیانه تقریبا به 900 تا 4000 یورو بودجه نیاز دارید. مقدار بودجه سالانه مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی به 6000 تا 20000 یورو می‌رسد. سایر هزینه‌های مربوط به اجاره خوابگاه یا خانه، هزینه حمل‌ونقل، غذا و … در طول هر ماه نزدیک به 700 تا 1800 یورو در ماه برای شما هزینه خواهد داشت.

مدارک تحصیل کارشناسی در ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی چه روالی دارد؟

یکی از موارد مهمی که دانشجویان علاقه‌مند به ادامه تحصیل در کشور ایتالیا باید به آن توجه داشته باشند، برنامه‌ریزی برای گرفتن وقت سفارت و دریافت ویزای تحصیلی است. در صورتی که برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی برنامه‌ریزی درستی نداشته باشید، ممکن است بخش بزرگی از ترم و حتی بخشی از بورسیه تحصیلی خود را نیز از دست بدهید. در نتیجه به شما پیشنهاد می‌کنیم که در هنگام جمع‌آوری مدارک و اپلای برای دانشگاه‌های مورد نظر خود، حتما برای گرفتن وقت سفارت و دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا نیز برنامه‌ریزی کنید.

به طور کلی، شما برای دریافت ویزای تحصیلی مقطع کارشناسی باید روال مشخصی را طی کنید:

 1. ترجمه تمامی مدارک آموزشی
 2. تکمیل فرم درخواست پذیرش دانشگاه مورد نظر و ارسال مدارک ترجمه‌شده
 3. بررسی درخواست پذیرش و مدارک متقاضی تحصیل در ایتالیا توسط دانشگاه مورد نظر
 4. هماهنگی با سفارت کشور ایتالیا و دریافت وقت برای شرکت در مصاحبه
 5. شرکت در جلسه مصاحبه سفارت ایتالیا
 6. ارائه مدارک و گواهی‌های مورد نظر به سفارت ایتالیا
 7. دریافت ویزای تحصیلی مقطع کارشناسی در صورت تایید شدن مدارک شما و مثبت بودن نتایج جلسه مصاحبه

مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی در ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی در ایتالیا ممکن است برای هر دانشگاه و براساس شرایط منحصربه‌فرد و میزان تقاضای موجود با دیگری متفاوت باشد. همچنین توجه داشته باشید که مدارک مورد نیاز برای تحصیل در رشته‌های دانشگاهی مختلف با یکدیگر متفاوت هستند. اما به طور کلی دارکی وجود دارند که شما برای اخذ پذیرش در تمامی دانشگاه‌های معتبر کشور ایتالیا باید آن‌ها را به دانشگاه مورد نظر و سایر مراجع مربوطه ارائه کنید. تمامی این موارد در خصوص تحصیل کارشناسی ارشد ایتالیا نیز صدق می‌کند.

شما برای تحصیل کارشناسی در ایتالیا به مدارک زیر نیاز دارید:

 • مدارک شناسایی مانند شناسنامه، عکس جدید و پاسپورت با حداقل اعتبار 6 ماهه
 • ترجمه رسمی مدرک دیپلم و ریز نمرات دو سال پایانی دوره دبیرستان یا همان متوسطه دوم
 • گواهی تمکن مالی برای اثبات توانایی در تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور ایتالیا و یا گواهی دریافت بورسیه
 • ارائه انگیزه‌نامه
 • دریافت گواهی کسب نمره قابل قبول در آزمون‌های زبان انگلیسی یا ایتالیایی
 • تکمیل فرم‌های مربوط به درخواست اخذ پذیرش در دانشگاه‌های مورد نظر

ارائه مشاوره برای دریافت ویزای تحصیلی کارشناسی در مجموعه آبتین

دانشگاه‌های کشور ایتالیا به دلیل سطح بالای علمی و قرارگیری در جمع برترین دانشگاه‌های جهان به مقاصد اصلی دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف تبدیل شده‌اند. امکان تحصیل به زبان انگلیسی یکی از مهم‌ترین مزایایی است که تحصیل کارشناسی در ایتالیا را از سایر کشورهای پیشرفته جهان متمایز می‌کند. کسب مشاوره تخصصی در مراحل اخذ پذیرش در دانشگاه‌های معتبر این کشور و دریافت ویزای تحصیلی می‌تواند باعث برطرف شدن بسیاری از مشکلات و ابهامات متقاضیان شود.

مجموعه آبتین به عنوان یکی از برترین مراکز ارائه مشاوره در زمینه مهاجرت تحصیلی به کشورهای پیشرو جهان مانند ایتالیا، آلمان و کانادا شناخته می‌شود. در صورت نیاز به کسب مشاوره در خصوص شرایط و روند مهاجرت تحصیلی به کشور ایتالیا، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا با تحصیل کارشناسی در ایتالیا می‌توان ویزای همراه گرفت؟

شما می‌توانید پس از گذشت 6 ماه تا 1 سال از اقامت و تحصیل خود در کشور ایتالیا، برای دریافت ویزای همراه اقدام کنید.

آیا با تحصیل کارشناسی در ایتالیا می‌توان اقامت دائم گرفت؟

شما برای تمدید ویزای خود پس از پایان دوره کارشناسی یا باید مشغول به کار شوید و یا در مقطع ارشد ادامه تحصیل دهید.

آیا در مقطع کارشناسی امکان دریافت بورسیه وجود دارد؟

بله شما می‌توانید در مقطع کارشناسی از بورسیه‌های تحصیلی متعددی بهره‌مند شوید.

طول دوره تحصیل لیسانس در دانشگاه‌های ایتالیا چقدر است؟

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های ایتالیا بین 3 تا 4 سال زمان می‌برد.

آیا می‌توان با مدرک زبان تافل در دانشگاه‌های ایتالیا پذیرش گرفت؟

برخی از دانشگاه‌های ایتالیا امکان پذیرش دانشجویان با ارئه مدرک زبان تافل را فراهم کرده‌اند.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا