22781811 21 (98+)

تحصیل کارشناسی در آلمان چه شرایطی دارد؟

در سال‌های اخیر شاهد مهاجرت بخش بزرگی از داشنجویان ایرانی به کشورهای اروپایی برای ادامه تحصیل بوده‌ایم. کشور آلمان یکی از مقاصد رویایی این دانشجویان برای تحصیل به شمار می‌آید. برخورداری از سیستم آموزشی مدرن و پیشرفته و رنکینگ بالای دانشگاه‌های این کشور از جمله دلایلی به شمار می‌آیند که بسیاری از دانشجویان را به تحصیل کارشناسی در آلمان ترغیب کرده‌اند. شما برای ورود به دانشگاه‌های معتبر و دریافت مدرک لیسانس باید با شرایط تحصیل در آلمان آشنا باشید. شما می‌توانید با پشت سر گذاشتن مراحلی مانند اخذ پذیرش، دریافت ویزا و بورسیه تحصیلی به سراغ تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان بروید. در این مطلب، به طور کامل با شرایط تحصیل در این کشور آشنا می‌شویم.

تحصیل کارشناسی در آلمان

شرایط تحصیل کارشناسی در آلمان چگونه است؟

همان‌طور که می‌دانید، شما برای تحصیل در هر یک از کشورهای پیشرفته جهان باید واجد شرایط خاصی باشید. تحصیل در ایتالیا یا کشور آلمان نیز از این قاعده جدا نیست و شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید از شرایط و قوانین تعریف‌شده پیروی کنید. اولین و مهم‌ترین شرط برای تحصیل کارشناسی در آلمان دریافت مدرک دیپلم است. در صورت عدم دریافت مدرک دیپلم، شما نمی‌توانید در دانشگاه‌های معتبر کشور آلمان به تحصیل بپردازید. البته شرایط پذیرش کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان تنها به همین یک مورد محدود نمی‌شود.

متقاضیان ایرانی تحصیل در مقطع لیسانس که دارای مدرک دیپلم 12 ساله باشند نمی‌توانند به صورت مستقیم وارد دانشگاه‌های کشور آلمان شوند. این افراد باید پیش از ورود به دانشگاه حداقل به مدت یک سال در یکی از کالج‌های آلمان به تحصیل بپردازند. شما می‌توانید با ورود به کالج در آلمان مدرک دیپلم خود را معادل‌سازی کنید و سپس برای ادامه تحصیل وارد مقطع کارشناسی شوید.

آن دسته از متقاضیانی که در دانشگاه‌های دولتی یا آزاد کشور ایران نزدیک به 35 واحد درسی را گذرانده باشند، نیازی به شرکت در دوره یک ساله کالج‌های آلمان ندارند. در نتیجه این متقاضیان می‌توانند به صورت مستقیم برای تحصیل در مقطع لیسانس اقدام کنند. در صورتی که برای کسب مشاوره در خصوص شرایط مهاجرت به کشورهای پیشرفته جهان برای ادامه تحصیل به مشاوره نیاز دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه آبتین تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده ارائه مشاوره در خصوص مهاجرت و تحصیل در کانادا، ایتالیا، آلمان و سایر کشورهای پیشرفته جهان هستند.

هزینه تحصیل کارشناسی در آلمان چقدر است؟

مسائل مالی و هزینه لازم برای مهاجرت به کشورهای پیشرفته‌ای مانند آلمان و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یکی از دغدغه‌های اصلی متقاضیان به شمار می‌آید. همان‌طور که می‌دانید، امکان تحصیل کارشناسی رایگان در آلمان برای متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور فراهم شده است.

شما برای ثبت‌نام و اخذ پذیرش دانشگاه‌های معتبر این کشور نیازی به پرداخت هزینه ندارید. همچنین شما برای تحصیل در کالج‌های کشور آلمان نیز نیازی به پرداخت هزینه ندارید. البته باید توجه داشته باشید که هزینه‌های زندگی و برخی از هزینه‌های جانبی مربوط به تحصیل کارشناسی در آلمان برعهده فرد متقاضی قرار دارد. به عنوان مثال شما باید در هر ماه، بسته به شرایط و محل زندگی مبلغی در حدود 500 تا 900 یورو را برای رسیدگی به امور روزمره زندگی خود در نظر بگیرید.

از طرف دیگر شما برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی کشور آلمان باید به صورت سالانه مبلغی را به عنوان شهریه پرداخت کنید. مبلغ شهریه در دانشگاه‌های خصوصی متغیر است و به میزان اعتبار و رنکینگ آن دانشگاه بستگی دارد. در نقطه مقابل، هزینه تحصیل شما در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی آلمان در طول هر سال از 800 یورو بیشتر نخواهد شد.

هزینه تحصیل کارشناسی در آلمان

شرایط اخذ ویزای تحصیلی برای تحصیل لیسانس در آلمان

آن دسته از افرادی که متقاضی تحصیل کارشناسی در آلمان هستند، باید در قدم اول نسبت به دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود اقدام کنند. پس از دریافت پذیرش نوبت به گرفتن وقت سفارت برای ویزای دانشجویی آلمان می‌رسد. شما به منظور اخذ ویزای تحصیلی آلمان برای تحصیل در مقطع لیسانس باید واجد شرایط خاصی باشید. در صورتی که واجد شرایط باشید، مجوز اقامت دو ساله در کشور آلمان برای شما صادر می‌شود. یکی از سوالاتی که برای متقاضیان تحصیل در کشور آلمان به وجود می‌آید، این است که برای اخد ویزای تحصیلی کشور آلمان برای مقطع کارشناسی باید چه مدارکی را ارائه کنیم؟

مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان عبارتند از:

 • مدرک زبان آلمانی سطح B1 یا B2
 • ارائه نامه پذیرش از کالج یا دانشگاه آلمانی مورد نظر
 • ارائه مدرک آیلتس با حداقل نمره 6
 • ارائه مدرک معتبر در خصوص میزان تمکن مالی برای دریافت ویزای تحصیل کارشناسی در آلمان
 • برخورداری از بیمه دانشجویی معتبر با اعتبار حداقل سه ماهه
 • ارائه آدرس محل اقامت دانشجو در هنگام تحصیل در کشور آلمان
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ترجمه رسمی آن به زبان آلمانی
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی
 • ارائه انگیزه‌نامه تحصیلی
 • ارائه سند ازدواج برای متقاضیانی که متاهل هستند
شرایط اخذ ویزای تحصیلی برای تحصیل لیسانس در آلمان

شرایط سنی و حداقل معدل برای تحصیل در مقطع لیسانس

شما برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های معتبر آلمان باید پیش از هر چیز در گروه سنی مناسبی قرار داشته باشید. البته شرایط سنی تحصیل کارشناسی در آلمان چندان سخت‌گیرانه نیست و بسیاری از دانشجویان می‌توانند بدون مشکل خاصی در این کشور مشغول به ادامه تحصیل شوند. شما برای تحصیل در رشته‌ای پزشکی کشور آلمان در مقطع کارشناسی باید کمتر از 22 سال و برای تحصیل در سایر رشته‌ها باید کمتر از 24 سال سن داشته باشید.

یکی دیگر از شروط مهم برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کشور آلمان، شرط معدل است. تمامی متقاضیان ادامه تحصیل در کشور آلمان باید از لحاظ علمی در سطح قابل قبولی قرار داشته باشند تا در دوران تحصیلی خود با مشکل خاصی مواجه نشوند. حداقل معدل برای تحصیل کارشناسی در آلمان برای متقاضیان رشته‌های پزشکی برابر با 17 و برای سایر رشته‌ها برابر با 15 در نظر گرفته شده است. بنابراین در صورتی که تمایل دارید در سال‌های آینده برای مهاجرت تحصیلی به آلمان اقدام کنید، باید تلاش کنید تا معدل خود را بالاتر از سطح استاندارد تعیین‌شده نگه دارید.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل کارشناسی در آلمان

همان‌طور که می‌دانید، آلمان به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در حوزه تولید علم و دانش شناخته می‌شود. یکی از دلایل اصلی مدرن و پیشرفته بودن کشور آلمان وجود همین مراکز آموزشی و دانشگاه‌های معتبر است. بسیاری از دانشجویانی که متقاضی ادامه تحصیل هستند، تمایل دارند که با بهترین دانشگاه برای تحصیل کارشناسی در آلمان آشنا شوند. آشنایی با رتبه و جایگاه این دانشگاه‌های آلمانی به شما کمک می‌کند که در مراحل انتخاب دانشگاه تصمیم‌گیری بهتر و آگاهانه‌تری داشته باشید.

در ادامه با تعدادی از برترین دانشگاه‌های کشور آلمان برای تحصیل در مقطع لیسانس آشنا می‌شویم:

 • دانشگاه فنی برلین که در رنکینگ‌های جهانی در رتبه 178 قرار دارد
 • دانشگاه فرایبورگ که در رنکینگ‌های جهانی در رتبه 163 قرار می‌گیرد
 • دانشگاه فنی آخن که یکی از برترین دانشگاه‌های فنی آلمان است و در رتبه‌بندی‌های جهانی در جایگاه 146 قرار دارد
 • دانشگاه آزاد شهر برلین که در جمع دانشگاه‌های برتر کشور آلمان قرار دارد و رتبه آن در رنکینگ‌های جهانی برابر با 123 است
 • دانشگاه فنی KIT که یکی از معروف‌ترین دانشگاه‌های کشور آلمان است. این دانشگاه در رنکینگ جهانی در رتبه 107 قرار دارد
 • دانشگاه روبرت کارلز هایدلبرگ که در رنکینگ‌های جهانی در رتبه 68 قرار دارد
 • دانشگاه فنی شهر مونیخ که به عنوان برترین دانشگاه فنی آلمان در رتبه 64 رنکینگ‌های جهانی قرار دارد
بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل کارشناسی در آلمان

بهترین رشته‌های تحصیلی مقطع لیسانس در آلمان

تمامی دانشگاه‌های معتبر کشور آلمان دوره‌ها و برنامه‌های آموزشی متعدد و باکیفیتی را ارائه می‌دهند. کشور آلمان در رشته‌های مهندسی به عنوان یکی از پیشروترین کشورهای جهان شناخته می‌شود و دانشجویان این رشته‌ها می‌توانند پس از پایان تحصیل موقعیت‌های شغلی فوق‌العاده‌ای را پیدا کنند. البته دانشگاه‌های معتبر کشور آلمان در سایر رشته‌ها نیز پیشرو هستند و برای تدریس از جدیدترین متدهای آموزشی استفاده می‌کنند. همچنین بسیاری از این رشته‌ها به عنوان بهترین رشته های کارشناسی ارشد در آلمان نیز شناخته می‌شوند.

بهترین رشته های تحصیلی مقطع لیسانس در آلمان عبارتند از:

 • پزشکی و دندانپزشکی
 • علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات
 • اقتصاد و تجارت
 • حقوق
 • ریاضیات
 • مدیریت کسب‌وکار

تحصیل کارشناسی در آلمان؛ بررسی گپ تحصیلی

یکی از مسائل مهمی که متقاضیان ورود به رشته‌های کارشناسی دانشگاه‌های معتبر آلمان باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند، بحث گپ تحصیلی است. در صورتی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارید، گپ تحصیلی شما میان دریافت مدرک دیپلم و شروع به تحصیل در مقطع کارشناسی نباید بیشتر از 5 سال باشد.

گپ تحصیلی کمتر از 5 سال در کنار عواملی مانند شرط معدل و سن از مهم‌ترین پارامترها برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های معتبر کشور آلمان به شمار می‌آیند. در نتیجه اگر قصد تحصیل کارشناسی در آلمان را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که بلافاصله پس از دریافت مدرک دیپلم برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های این کشور اقدام کنید.

آیا به دانشجویان مقطع کارشناسی بورسیه تعلق می‌گیرد؟

امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای تحصیل کارشناسی در آلمان برای متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور فراهم شده است. متقاضیان دریافت بورسیه‌های تحصیلی می‌توانند در صورت واجد شرایط بودن، به صورت ماهانه بورسیه خود را دریافت کنند. همچنین باید به این نکته اشاره کنیم که برای دریافت بورسیه در کشور آلمان هیچ گونه محدودیت ملی و نژادی وجود ندارد و تمامی دانشجویان می‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند.

بورسیه تحصیل کارشناسی در آلمان

در کشور آلمان بورسیه‌های مختلفی به دانشجویان مقطع کارشناسی تعلق می‌گیرد که عبارتند از:

 • بورسیه Mailcheck: مبلغ این بورسیه نزدیک به 1500 یورو در ماه است
 • بورسیه Trendhim Talent: مبلغ این بورسیه در مقایسه با بورسیه قبلی کمتر و برابر با 200 یورو در ماه است

شرایط اخد ویزای همراه برای تحصیل در مقطع لیسانس

افرادی که متقاضی تحصیل کارشناسی در آلمان هستند، می‌توانند پس از دریافت اقامت خود، برای همسر یا فرزندان زیر 18 سال خود ویزای همراه دریافت کنند. توجه داشته باشید که امکان دریافت ویزای همراه به صورت همزمان با دریافت ویزای تحصیلی امکان‌پذیر نیست. یکی از شرایط اخذ ویزای همراه برای تحصیل در آلمان این است که یک یا دو ترم از زمان شروع تحصیل متقاضی گذشته باشد. همچنین همسر و فرزندان فرد متقاضی برای اخذ ویزای همراه باید دارای مدرک زبان A1 باشند.

شرایط دریافت اقامت در آلمان بعد از لیسانس

کشور آلمان این امکان را برای دانشجویان مقطع کارشناسی فراهم کرده است که در یک بازه زمانی 18 ماهه پس از پایان دوره کارشناسی به دنبال یافتن شغل مناسب بروند. در صورتی که دانشجویان مقطع کارشناسی بتوانند در این بازه زمانی شغل مناسبی را پیدا کنند، می‌توانند به سادگی ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. همچنین امکان تمدید بلندمدت ویزای کاری و در نهایت اخذ تابعیت کشور آلمان نیز برای متقاضیان تحصیل کارشناسی در آلمان فراهم است. از طرف دیگر، شما می‌توانید برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان نیز اقدام کنید.

کارهای دانشجویی مناسب برای دانشجویان لیسانس در آلمان

متقاضیان تحصیل کارشناسی در آلمان می‌توانند با دریافت مجوز کار پاره‌وقت دانشجویی در حوزه‌های مختلف شروع به کار کنند. هر دانشجو می‌تواند در طول هفته تا سقف 20 ساعت کار کند. البته توجه داشته باشید که دانشجویان کالج‌ها یا افرادی که در حال آموزش زبان آلمانی هستند نمی‌توانند مجوز کاره دانشجویی دریافت کنند. کار در رستوران‌ها و کافه‌ها، فعالیت به عنوان دستیار آموزشی، شغل‌های آنلاین پاره‌وقت، پرستاری کودک و … از جمله کارهای دانشجویی مناسب برای دانشجویان لیسانس در آلمان به شمار می‌آید.

شرایط دریافت اقامت در آلمان بعد از لیسانس

دریافت ویزای تحصیلی آلمان را به مجموعه آبتین بسپارید

آلمان به دلیل برخورداری از سیستم آموزشی پیشرفته و دانشگاه‌های معتبر خود به یکی از مقاصد اصلی دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی تبدیل شده است. سالانه تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی برای تحصیل در مقطع کارشناسی به کشور آلمان مهاجرت می‌کنند. یکی از دغدغه‌های اصلی این افراد اخذ پذیرش و دریافت ویزای تحصیلی است.

مجموعه آبتین به عنوان یکی از برترین مراکز فعال در حوزه مشاوره و اخذ ویزای تحصیلی برای کشورهای مختلف از جمله آلمان شناخته می‌شود. در صورتی که برای اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان نیاز به مشاوره دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه آبتین تماس بگیرید.

سوالات متداول

طول دوره کارشناسی در آلمان چقدر است؟

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان 4 سال زمان می‌برد. البته باید 1 سال تحصیل در کالج‌های آلمانی را نیز به این مدت زمان اضافه کنید.

چگونه می‌توان برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان وقت سفارت گرفت؟

برای گرفتن وقت از سفارت آلمان به منظور دریافت ویزای دانشجویی باید از طریق وبسایت سفارت آلمان اقدام کنید. در صورت نیاز به مشاوره می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه آبتین تماس بگیرید.

آیا تحصیل کارشناسی در آلمان به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است؟

 اساتید بیشتر دانشگاه‌های معتبر آلمانی برای تدریس مباحث از زمان آلمانی استفاده می‌کنند. البته برخی از دانشگاه‌های خصوصی امکان تحصیل به زبان انگلیسی را نیز فراهم می‌کنند.

برای تحصیل در آلمان به چه مدرک زبانی نیاز داریم؟

برای تحصیل کارشناسی در آلمان شما به مدرک آیلتس با نمره 6  ومدرک زبان آلمانی B1 یا B2 نیاز دارید.

ترم تحصیلی مقطع لیسانس در آلمان در چه تاریخی شروع می‌شود؟

در دانشگاه‌های معتبر کشور آلمان، ترم زمستانی مقطع کارشناسی از ماه سپتامبر و ترم تابستانی از ماه آوریل آغاز می‌شود.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا