22781811 21 (98+)

راهنمای جامع تحصیل کارشناسی در کانادا 2024

در سال‌های اخیر، کشور کانادا به یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های مهاجرت تحصیلی تبدیل شده است و در حال حاضر افراد زیادی برای تحصیل در این کشور اقدام می‌کنند. یکی از محبوب‌ترین مقاطع تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی، مقطع کارشناسی است. بسیاری از متقاضیان بعد از اتمام دوران تحصیلی دبیرستان، اقدام به ارائه درخواست ویزا برای مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا می‌کنند. اگر شما نیز به دنبال تحصیل کارشناسی در کانادا هستید، در این مطلب از موسسه مهاجرتی آبتین با ما همراه باشید.

تحصیل کارشناسی در کانادا

مهم‌ترین مزایای تحصیل کارشناسی در کانادا

کانادا و آلمان دو مقصد تحصیلی محبوب میان دانشجویان ایرانی هستند. دانشجویانی که به دنبال تحصیل در آلمان یا کانادا هستند، پیش از انتخاب نهایی، بهتر است کمی درباره مزایای کانادا بدانند. تنها در این صورت است که می‌توانید مطمئن شوید که آیا برای تحصیل شما گزینه مناسبی است یا خیر.

در ادامه لیستی از مزایای تحصیل کارشناسی در کانادا وجود دارد:

 • کیفیت بالای آموزش: کانادا دارای نظام آموزشی پیشرفته‌ای است و اساتید برتر زیادی در این کشور تدریس می‌کنند
 • برخورداری از امکانات آموزشی برتر: این کشور به عنوان یکی از کشورهای با شرایط تحصیلی برتر شناخته می‌شود و همواره بهترین امکانات آموزشی را برای دانشجویان فراهم می‌کند
 • اجازه کار در حین تحصیل: دولت کانادا به دانشجویان بین‌المللی امکان انجام کار به صورت نیمه‌وقت را در کنار تحصیل می‌دهد
 • مدرک تحصیلی معتبر: دانشگاه‌های کانادا از رنکینگ آموزشی بالایی برخوردار هستند و مدارکی که به دانشجویان اعطا می‌کنند، از اعتبار جهانی برخوردار می‌باشند
 • اخذ اقامت دائم پس از تحصیل: دانشجویان می‌توانند بعد از اتمام دوران تحصیل خود در کانادا، در این کشور مشغول به کار شوند و اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.
مزایای تحصیل کارشناسی در کانادا

مدت زمان تحصیل کارشناسی در کانادا چقدر است؟

در کشور کانادا، سیستم آموزشی دوره لیسانس با نام undergraduate شناخته می‌شود. دوره‌های کارشناسی در این کشور با توجه به رشته تحصیلی 3 یا 4 ساله هستند. دوره‌های 3 ساله، 90 واحد درسی و دوره‌های 4 ساله، 120 واحد درسی دارند. سیستم آموزشی کانادا با سیستم تحصیل در ایتالیا و بسیاری از کشورهای دیگر تقریبا یکسان است.

توجه داشته باشید که شرایط تحصیل کارشناسی در استان کبک، با استان‌های دیگر کانادا متفاوت است. در استان‌های دیگر کانادا، بعد از اتمام دبیرستان امکان ورود به دانشگاه و تحصیل کارشناسی وجود دارد. این در حالی است که در استان کبک، بعد از اتمام سال یازدهم دبیرستان، باید وارد دوره پیش‌دانشگاهی شوید یا دو سال را در کالج بگذرانید تا امکان تحصیل لیسانس را داشته باشید

اگر می‌خواهید از طریق تحصیل در کالج‌های کانادا وارد دانشگاه‌های این کشور و تحصیل کارشناسی شوید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که در حال حاضر، امکان استفاده از برنامه ترنسفر در این مقطع وجود دارد. به این صورت که می‌ـوانید بعد از گذراندن دو سال دوره کالج وارد دانشگاه شوید و تنها با دو سال تحصیل، مدرک کارشناسی را دریافت کنید. البته برای این منظور، لازم است که کالج و دانشگاه در برنامه ترنسفر با هم همکاری داشته باشند.

شرایط تحصیل کارشناسی در کانادا

شرایط تحصیل لیسانس در کانادا

در حال حاضر، برای تحصیل کارشناسی در کانادا شرایط مختلفی در نظر گرفته شده است که برای اخذ پذیرش تحصیلی این کشور، باید از این شرایط برخوردار باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه، می‌توانید با کارشناسان موسسه مهاجرتی آبتین تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند. در ادامه نیز با این شرایط آشنا می‌شویم.

حداقل معدل دیپلم برای اخذ پذیرش

شرایط در نظر گرفته شده برای اعطای پذیرش تحصیلی کارشناسی در آلمان کاملا رقابتی هستند. با این حال، برای بررسی شرایط حداقل‌هایی نیز در نظر گرفته شده است که یکی از آن‌ها مربوط به حداقل معدل دیپلم می‌شود. برای اینکه بتوانید در لیست واجدین شرایط دریافت پذیرش قرار بگیرید، حداقل معدل شما در دیپلم باید 12 باشد. برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا نیز باید همین معدل را داشته باشید.

سطح و مدرک زبان لازم برای تحصیل کارشناسی در کانادا

یکی از مهم‌ترین شرایط برای دریافت پذیرش تحصیلی کانادا جهت تحصیل در مقطع کارشناسی، نمره زبان است. هرچقدر که نمره زبان بالاتری داشته باشید، شانستان برای اخذ پذیرش بیشتر خواهد بود. توجه داشته باشید که در این کشور و در برخی استان‌ها، مردم به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند. اما به طور کلی، اگر به این زبان مسلط باشید، شانستان برای اخذ پذیرش بیشتر خواهد بود. پذیرش تحصیلی در کانادا به دو روش مشروط و غیر مشروط انجام می‌شود.

در روش پذیرش غیرمشروط یا همان مستقیم در کشور کانادا، باید حداقل نمره آزمون آیلتس شما 6.5 یا نمره معادل آن در آزمون‌های مشابه باشد. این در حالی است که برای پذیرش مشروط، باید حداقل نمره 5 را کسب کرده باشید. اشاره به این نکته خالی از لطف نیست که در صورت عدم برخورداری از مدرک زبان، امکان شرکت در دوره‌های زبان در کانادا و اخذ پذیرش از این طریق نیز وجود دارد. توجه داشته باشید که این شرایط برای رشته های کارشناسی ارشد در کانادا نیز وجود دارد.

مدرک زبان تحصیل کارشناسی در کانادا

از جمله مدارک زبان معتبر برای اعطای پذیرش تحصیلی کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • IELTS
 • TOEFL
 • PTE
 • CAEL
 • EFAS
 • Duolingo

برخورداری از تمکن مالی مناسب برای دریافت پذیرش

اگر بخواهیم صادقانه، موضوع تحصیل در کانادا را بررسی کنیم، باید بگوییم که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا به مراتب بیشتر از دانشگاه‌های اروپا است. برای دریافت پذیرش دانشگاه‌های این کشور، باید تمکن مالی مناسبی داشته باشید. در غیر این صورت، باید برای اخذ بورسیه تحصیلی اقدام کنید که در بخش‌های بعدی به آن می‌پردازیم.

تکمیل بودن مدارک

یکی از مهم‌ترین شرایط برای دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های کشور کانادا، تکمیل بودن مدارک است. این موضوع برای دریافت پذیرش تحصیلی و برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا وجود دارد و در صورتی که مدارکتان ناقص باشند، شانس خود را برای اخذ پذیرش از دست خواهید داد.

بهترین دانشگاه‌های لیسانس در کانادا

برای تحصیل کارشناسی، احتمالا به دنبال بهترین و ارزان‌ترین دانشگاه‌های لیسانس در کانادا هستید. در این رابطه، باید بگوییم که معمولا دانشگاه‌های کانادا از رنکینگ بالایی برخوردار هستند و نگرانی از این بابت وجود ندارد. در رابطه با هزینه، اگر به سراغ دانشگاه‌های دولتی این کشور بروید، هزینه تحصیل برایتان کمتر خواهد شد. البته با اخذ بورسیه و انجام کار دانشجویی نیز می‌توان هزینه تحصیل را کاهش داد. در ادامه با برخی از بهترین دانشگاه‌های لیسانس کانادا آشنا می‌شویم.

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل لیسانس عبارتند از:

 1. دانشگاه تورنتو
 2. دانشگاه بریتیش کلمبیا
 3. دانشگاه مک گیل
 4. دانشگاه مونترال
 5. دانشگاه مک مستر
 6. دانشگاه آلبرتا
 7. دانشگاه اتاوا
 8. دانشگاه واترلو
 9. دانشگاه کلگری

دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو به عنوان بهترین دانشگاه کانادا با رتبه 18 جهانی شناخته می‌شود که در استان انتاریو قرار دار. این دانشگاه از 18 دانشکده تشکیل شده است و سالانه بیش از 65 هزار دانشجو در آن تحصیل می‌کنند. از این میان، تقریبا 20 درصد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده‌اند.

بهترین دانشگاه‌های لیسانس در کانادا

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا یکی از بهترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا با رتبه داخلی 2 و رتبه جهانی 37 است. این دانشگاه در ونکوور واقع شده است و 26 دانشکده دارد. درست مانند دانشگاه تورنتو، سالانه بیش از 65 هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌کنند که تقریبا 25 درصد آن‌ها دانشجویان بین‌المللی هستند.

دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال به عنوان یکی از 100 دانشگاه برتر دنیا شناخته می‌شود و بیش از 16 دانشکده و 600 برنامه آموزشی دارد. این دانشگاه نرخ پذیرش 44 درصدی را دارد. به این معنی که شرایط تقریبا رقابتی برای اعطای پذیرش وجود دارد.

روش کاهش هزینه تحصیل در کانادا

در حال حاضر روش‌های مختلفی برای کاهش هزینه تحصیل در کشور کانادا وجود دارند که دو روش رایج برای این منظور، انجام کار دانشجویی و اخذ بورسیه است. هرکدام از این روش‌ها ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

انجام کار دانشجویی

یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین روش‌ها برای کاهش هزینه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی، انجام کار دانشجویی است. دانشجویانی که به دنبال کار دانشجویی هستند، باید این نکته را در نظر داشته باشند که تنها دانشجویان تمام‌وقت و مشغول به تحصیل امکان انجام کار دانشجویی را دارند و طول دوره تحصیلی شما در این کشور باید بیشتر از 6 ماه باشد. از جمله بهترین مشاغل دانشجویی برای دانشجویان مقطع لیسانس در کانادا می‌توان به کتاب‌داری، استادیاری، صندوقداری و پیک اشاره کرد.

در گذشته، دولت کانادا محدودیت ساعت کار 20 ساعته را برای دانشجویان کارشناسی در نظر گرفته بود. اما با توجه به کمبود نیروی کار، اعلام شد که تا آخر دسامبر سال 2023 امکان انجام کار در ساعات بیشتر نیز وجود دارد. هنوز قانونی مبنی بر اینکه این قانون در سال 2024 نیز وجود داشته باشد یا خیر، وضع نشده است. اما باید به این نکته اشاره کنیم که در روزهای تعطیل و تعطیلات بین دو ترم امکان کار تا 40 ساعت در هفته را دارید.

شرایط لیسانس در کانادا

بورسیه‌های کارشناسی در کانادا

بورسیه بهترین روش برای کاهش هزینه و حتی تحصیل رایگان در کشور کانادا است. اگر می‌خواهید در این کشور تحصیل کنید و از تمکن مالی مناسب برخورداری نیستید، این روش گزینه‌ای عالی برایتان خواهد بود. توجه داشته باشید که بورسیه‌های تحصیلی به دو نوع کلی فاند معمولی و فول فاند تقسیم می‌شوند. البته اگر بخواهیم به صورت دقیق‌تر این بورسیه‌ها را دسته‌بندی کنیم، باید بگوییم که 5 دسته بورسیه وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به Research Assistantships، Teaching Assistants، Loans، Grants & Bursaries و Scholarships اشاره کرد.

بورسیه‌های فاند معمولی که به آن‌ها کمک‌هزینه‌ای یا نیمه نیز گفته می‌شود، می‌توانند بخشی از هزینه‌های تحصیل شما را پوشش دهند. این در حالی است که بورسیه‌های تحصیلی فول فاند، توانایی پوشش همه هزینه‌های تحصیل و بعضا هزینه‌های زندگی دانشجو را نیز دارند. به همین خاطر، شرایط پذیرش بسیار رقابتی برای این نوع بورسیه‌ها وجود دارد.

هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا چقدر است؟

اگر بخواهیم هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا را بررسی کنیم، باید بگوییم که به صورت میانگین، هزینه تحصیل در این کشور 36 هزار در سال است. این هزینه مبلغ محاسبه شده برای دو ترم می‌باشد و می‌توانید در طول سال این هزینه را به صورت اقساطی پرداخت کنید.

مهم‌ترین مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی در کانادا

دانشجویانی که قصد تحصیل کارشناسی در کشور کانادا را دارند، برای اخذ پذیرش باید مدارکی را در اختیار داشته باشند. همان‌طور که پیش‌تر به این نکته اشاره کردیم، هرگونه نقص در این مدارک می‌تواند پروسه دریافت پذیرش تحصیلی را برای شما مختل کند و باعث از بین رفتن شانستان جهت اخذ پذیرش شود.

برخی از مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی در کانادا عبارتند از:

 • اسکن ترجمه مدرک دیپلم و گواهی ریزنمرات دو سال آخر دبیرستان به همراه کپی مدرک اصلی
 • اسکن مدرک زبان از یک آزمون معتبر انگلیسی یا فرانسوی
 • اسکن مدارک هویتی از جمله پاسپورت
 • رزومه تحصیلی فرد متقاضی
 • انگیزه‌نامه حرفه‌ای و کامل
 • توصیه‌نامه (اختیاری جهت افزایش شانس پذیرش)

زمان لازم برای دریافت پذیرش تحصیل لیسانس در کانادا

متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی کارشناسی در کانادا می‌توانند تا 6 ماه قبل از شروع ترم جدید برای دریافت پذیرش اقدام کنند. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که هر دانشگاه به صورت اختصاصی اعلام می‌‌کند که در چه بازه زمانی می‌توان برای این منظور اقدام کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه، با ما در موسسه آبتین تماس بگیرید.

لیسانس در کانادا

اخذ اقامت دائم با تحصیل کارشناسی در کانادا

یکی از سوالاتی که درباره تحصیل در کشور کانادا مطرح می‌شود این است که آیا می‌توان با تحصیل کارشناسی در این کشور، اقامت دائم کانادا را دریافت کرد؟ د‌ر پاسخ به این سوال، باید بگوییم که دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی در رشته تحصیلی خود، تا یک سال الی یک سال و نیم، امکان اقامت در کانادا را دارند و می‌توانند در این مدت به دنبال کار بگردند. د‌ر صورت اشتغال به کار در حوزه مرتبط با رشته تحصیلی، اقامت موقتی کاری و بعد از چند سال، اقامت دائم این کشور را دریافت خواهید کرد. در حال حاضر، شرایط ویزای کار بعد از پایان تحصیل کارشناسی در کانادا دارای انواع مختلفی هستند، اما مهم‌ترین ان‌ها، ارتباط حوزه کاری با رشته تحصیلی است. در صورت عدم توجه به این موضوع امکان تبدیل ویزا را نخواهید داشت.

دریافت پذیرش تحصیلی کانادا برای لیسانس با خدمات موسسه آبتین

اگر به دنبال دریافت پذیرش تحصیلی کانادا برای مقطع لیسانس هستید، کافی است با کارشناسان موسسه آبتین تماس بگیرید. ما می‌توانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقامت تحصیلی این کشور را برای شما در رشته و دانشگاه دلخواهتان دریافت کنیم. برای این منظور و دریافت خدمات مشاوره، از طریق یکی از مسیرهای ارتباطی موجود، آماده پاسخگویی هستیم.

سوالات متداول

بهترین دانشگاه کانادا برای تحصیل کارشناسی چیست؟

دانشگاه‌های تورنتو و بریتیش کلمبیا دو دانشگاه برتر کانادا هستند.

آیا می‌توان به صورت رایگان در کانادا تحصیل کرد؟

بله. با اخذ بورسیه تحصیلی کامل امکان تحصیل رایگان وجود دارد.

مهم‌ترین مزیت تحصیل کارشناسی در کانادا چیست؟

رنکینگ آموزشی بالا و امکان اخذ اقامت دائم، مهم‌ترین مزایای تحصیل در این کشور هستند.

آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای مقطع کارشناسی وجود دارد؟

بله. اما بیشتر بورسیه‌ها به مقاطع بالاتر تعلق دارند.

آیا با مدرک زبان فرانسوی امکان دریافت پذیرش تحصیلی کانادا وجود دارد؟

زبان فرانسوی در این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورت داشتن مدرک آن، شانستان برای پذیرش بسیار بالا خواهد بود.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا