22781811 21 (98+)

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان چه شرایطی دارد؟

در حال حاضر، کشور آلمان به عنوان یکی از محبوب‌ترین مقصدهای تحصیلی شناخته می‌شود و سالانه دانشجویان زیادی برای تحصیل در مقاطع مختلف و به خصوص کارشناسی ارشد در این کشور اقدام می‌کنند. اگر شما نیز از این دسته افراد هستید، باید پیش از اینکه هرگونه اقدامی جهت دریافت پذیرش ویزای تحصیلی آلمان انجام دهید، به دنبال کسب اطلاعات درباره تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان باشید. برای این منظور و کسب اطلاعات درباره شرایط تحصیل در آلمان، به هیچ عنوان این مطلب از مجموعه مهاجرتی آبتین را از دست ندهید.

کارشناسی ارشد آلمان

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

برای اینکه بتوانید پذیرش تحصیلی کشور آلمان را برای مقطع کارشناسی ارشد دریافت کنید، باید به چهار نکته مهم توجه داشته باشید. هرکدام از این موارد بسیار مهم هستند و در صورتی که از آن‌ها برخوردار نباشید، ممکن است شانس خود را برای دریافت پذیرش از دست بدهید. البته این شرایط برای هرکدام از مقاطع تحصیلی در آلمان متفاوت هستند.

از جمله مهم‌ترین شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سطح زبان برای کارشناسی ارشد در آلمان: دانشجویانی که به دنبال تحصیل در این مقطع هستند، باید تسلط مناسبی به زبان انگلیسی یا آلمانی داشته باشند. به طور کلی، بسیاری از دروس ارائه شده در این مقطع به زبان انگلیسی هستند. برای تحصیل به این زبان، باید در آزمون‌های معتبر زبان خارجی مانند تافل و آیلتس شرکت کرده و نمره بالای 6.5 یا معادل آن را کسب کرده باشید. در حالی که برای تحصیل به زبان آلمانی، باید در آزمون‌های دیگری مانند TEST DAF و DSH شرکت کنید. توجه داشته باشید که در صورت تسلط به زبان آلمانی، ممکن است مقداری شانستان برای پذیرش بیشتر باشد
 • شرکت در آزمون ورودی دانشگاه: بسته به رشته تحصیلی، برخی از دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی آزمون‌های ورودی در نظر می‌گیرند که از جمله برخی از آن‌ها می‌توان به GMAT و GRE اشاره کرد
 • مصاحبه موفق: برخی از دانشگاه‌های آلمان برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی، مصاحبه‌هایی را در نظر می‌گیرند که اگر به دنبال تحصیل در این کشور هستید، باید این مصاحبه را با موفقیت پشت سر بگذارید. توجه داشته باشید که این مصاحبه معمولا به صورت آنلاین برگزار می‌شود
 • شرایط تحصیلی در مقطع قبلی: برای اینکه بتوانید پذیرش کارشناسی ارشد را در آلمان دریافت کنید، باید حتما مقطع کارشناسی را به صورت کامل پشت سر گذاشته و مدرک آن را دریافت کرده باشید. همچنین باید مدرک و ریزنمرات قوی داشته باشید تا با در نظر گرفتن شرایط رقابتی پذیرش بتوانید به راحتی پذیرش این کشور را به‌دست بیاورید

مدارکی که برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان نیاز دارید

دانشجویانی که قصد تحصیل کارشناسی ارشد را در آلمان دارند، باید برای دریافت پذیرش تحصیلی و همین‌طور اخذ ویزای تحصیلی این کشور، مدارکی را آماده و به مراکز مربوطه ارائه دهند. اگر در این مدارک هرگونه نقصی دیده شود، ممکن است شانس خود را برای اخذ پذیرش از دست بدهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه و دریافت راهنما‌یی‌های لازم، می‌توانید همین حالا با ما در موسسه آبتین تماس بگیرید.

برخی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز کارشناسی ارشد در آلمان عبارتند از:

 • فرم‌های تکمیل شده مربوط به ثبت نام
 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
 • رسید پرداخت هزینه‌های مربوط به شهریه دانشگاه
 • مدرک تحصیلی مقطع قبلی به همراه ریزنمرات
 • نامه پذیرش از مرکز آموزشی مورد نظر (برای اخذ ویزا)
 • رسید مربوط به دریافت بیمه درمانی معتبر
 • مدارک هویتی به خصوص پاسپورت با اعتبار کافی
تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

روال پذیرش کارشناسی ارشد در آلمان

یکی از مواردی که باید درباره اخذ پذیرش تحصیلی کارشناسی ارشد در آلمان در نظر داشته باشید، روند دریافت پذیرش است. برای این منظور، چند مرحله مختلف وجود دارد. در اولین مرحله، باید با توجه به رشته و شرایط تحصیلی‌تان، به دنبال دانشگاه مناسب بگردید. در ادامه، نوبت به بررسی شرایط دانشگاه برای اخذ پذیرش می‌رسد. برای این منظور می‌توانید وب‌سایت دانشگاه را مطالعه کنید یا با کارشناسان مجرب مجموعه آبتین تماس بگیرید.

بعد از مطالعه شرایط، در صورتی که امکان ثبت نام را داشته باشید، باید در زمان مناسب اقدام به ثبت نام اولیه و ارسال مدارک کنید. بعد از اینکه این کار را انجام دادید، مدارک شما به صورت کامل بررسی و نتیجه آن به شما اعلام خواهد شد. توجه داشته باشید که برای بررسی مدارک لازم است که هزینه‌ای به عنوان Admission Fee پرداخت شود.

در صورتی که از شرایط لازم برای اخذ پذیرش برخوردار باشید، نوبت به ثبت نام تکمیلی می‌رسد. در ادامه، دانشگاه به شما نامه‌ای به عنوان پذیرش‌نامه تحصیلی اعطا می‌کند که به کمک آن می‌توانید برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور اقدام کنید. توجه داشته باشید که برای این منظور، لازم است که همه فرم‌های مربوط به ثبت نام تکمیل و در کنار مدارک لازم برای اخذ پذیرش، به سفارت ارائه داده شوند. در ادامه، یک قرار مصاحبه خواهید داشت. بعد از انجام مصاحبه باید بین 2 هفته تا 2 الی 3 ماه صبر کنید تا نتیجه درخواستتان بررسی شود. در صورت برخورداری از شرایط لازم، ویزای تحصیلی آلمان برایتان ارسال خواهد شد. برای اخذ پذیرش آسان آلمان در مقطع کارشناسی ارشد، کافی است از خدمات موسسه مهاجرتی آبتین استفاده کنید.

شرایط دریافت ویزای همراه برای کارشناسی ارشد در آلمان

بسیاری از افرادی که برای تحصیل کارشناسی ارشد در کشور آلمان اقدام می‌کنند، متاهل هستند و می‌خواهند در زمان تحصیل، خانواده‌شان را نیز به این کشور ببرند. برای این منظور، باید به سراغ ویزای همراهی خانواده رفت که برای دریافت آن شرایطی در نظر گرفته شده است.

توجه داشته باشید که اگر به دنبال دریافت این ویزا برای خانواده خود هستید، بلافاصله بعد از سفر به این کشور امکان اقدام برای آن را نخواهید داشت. بلکه باید با توجه به شرایط، حداقل 90 روز از اقامت شما در این کشور گذشته باشد. سپس، در صورت برخورداری از شرایط دیگر، امکان اخذ ویزای همراهی خانواده را خواهید داشت.

از جمله شرایط دیگر برای اخذ ویزای همراه خانواده آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تمکن مالی
 • برخورداری از محل مناسب برای زندگی
 • وجود ازدواج رسمی پیش از اقدام جهت مهاجرت تحصیلی
 • تسلط همسر به زبان آلمانی در سطح A1
ویزای همراه برای کارشناسی ارشد در آلمان

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان باید با بهترین دانشگاه‌های این کشور برای تحصیل آشنا باشند. در این صورت، می‌توانید بهترین دانشگاه‌ها را برای تحصیل انتخاب کنید که از رنکینگ بالایی برخوردار هستند و می‌توانند شانس شما را برای اخذ اقامت دائم و حتی مهاجرت به کشور دیگر افزایش دهند. در این میان، دانشگاه فنی مونیخ به عنوان برترین دانشگاه آلمان شناخته می‌شود.

از جمله برخی از بهترین دانشگاه‌های آلمان برای کارشناسی ارشد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه فنی مونیخ با رتبه جهانی 49
 • دانشگاه هایدلبرگ با رتبه 65
 • دانشگاه مونیخ با رتبه 59
 • دانشگاه آزاد برلین با رتبه 118
 • دانشگاه هومبولت با رتبه 131
 • دانشگاه آخن با رتبه 147
 • دانشگاه فرایبورگ با رتبه 189
 • دانشگاه کارلز با رتبه 169
 • دانشگاه هامبورگ با رتبه 228

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

اگر قصد تحصیل در آلمان را برای مقطع کارشناسی ارشد دارید، باید علاوه بر شهریه دانشگاه و هزینه‌های کلی تحصیل، هزینه‌های زندگی را نیز در نظر بگیرید. به طور کلی، می‌توان گفت که هزینه زندگی در کشور آلمان مناسب است و به عنوان یک دانشجو، زندگی معمولی و راحتی خواهید داشت. در جدول زیر برخی از هزینه‌های زندگی دانشجویی در کشور آلمان را بررسی کرده‌ایم.

نوع هزینهمبلغ قابل پرداخت
یک لیتر شیر1 یورو
پک 12 عددی تخم مرغ3 یورو
یک کیلوگرم برنج2 یورو
اجاره آپارتمان تک خوابه در حومه شهر400 تا 900 یورو در ماه
اجاره آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر600 تا 1200 یورو در ماه
اجاره آپارتمان سه خوابه در حومه شهر700 تا 1700 یورو در ماه

کاهش هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

با اینکه هزینه تحصیل در آلمان بسیار کمتر از بسیاری از کشورهای دیگر است، با این حال، احتمال دارد که در پرداخت هزینه تحصیل و زندگی در این کشور با مشکل مواجه شوید. توجه داشته باشید که در این موقعیت، لازم است که به سراغ روش‌های کاهش هزینه تحصیل بروید که از جمله آن‌ها می‌توان به کار دانشجویی و اخذ بورسیه اشاره کرد.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

مشاغل دانشجویی برای دانشجویان ارشد در آلمان

یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش هزینه‌های تحصیل در کشور آلمان، انجام مشاغل دانشجویی است. اما برای انجام این کار، شرایطی در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال، به عنوان یک دانشجو که از یک کشور خارج از اتحادیه اروپا وارد آلمان شده است، امکان انجام کار به اندازه 120 روز کاری یا 240 نیم‌روز را دارید. حتی در صورتی که برای دوره کارآموزی نیز اقدام کنید، این موضوع شاملتان خواهد شد. البته توجه داشته باشید که این موضوع شامل دوره‌های کارآموزی اجباری نمی‌شود.

در حال حاضر مشاغل مختلفی وجود دارند که می‌توان در زمان تحصیل در کشور آلمان، به انجام آن‌ها مشغول شوید. به طور کلی، می‌توان گفت که با انجام کار دانشجویی، ماهانه مبلغی در حدود 700 یورو درآمد خواهید داشت.

از جمله برخی از محبوب‌ترین مشاغل دانشجویی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نگهداری از کودک
 • اپراتور مرکز تماس
 • دستیاری اداری
 • خدمات ترجمه
 • تدریس زبان انگلیسی
مشاغل دانشجویی برای دانشجویان ارشد در آلمان

بورسیه‌های کارشناسی ارشد در آلمان

یکی از روش‌های دیگر برای کاهش هزینه‌های تحصیل در کشور آلمان، اخذ بورسیه است. به طور کلی، بورسیه‌ها به دو دسته کمک هزینه‌ای و کامل تقسیم می‌شوند. همان‌طور که از نام آن‌ها مشخص است، بورسیه‌های کمک هزینه‌ای توانایی پرداخت بخشی از هزینه‌های تحصیل شما را در آلمان دارند. این در حالی است که بورسیه‌های فول فاند یا همان کامل، همه هزینه‌های تحصیل را پرداخت خواهند کرد. حتی برخی بورسیه‌های کامل وجود دارند که ماهانه مبلغی را به عنوان کمک هزینه زندگی به دانشجویان پرداخت می‌کنند. اما هرکدام از این بورسیه‌ها مزایا و معایب خود را دارند.

بورسیه‌های کمک هزینه‌ای به تعداد بالا اعطا می‌شوند و همین موضوع باعث شده است تا شرایط برای دریافت آن‌ها آسان‌تر باشد و شانس بیشتری داشته باشید. این در حالی است که بورسیه‌های فول فاند به تعداد محدود به صورت کاملا رقابتی اعطا می‌شوند. با توجه به درخواست‌های بالا برای دریافت این نوع بورسیه‌ها، ممکن است شانس کافی برای دریافت آن‌ها را نداشته باشید. همچنین باید این نکته را در نظر داشته باشید که هزینه‌های پوشش داده شده بورسیه ثابت نیست و به مرکز ارائه دهنده آن بستگی دارد.

از جمله برخی از بورسیه‌های رایج برای کارشناسی ارشد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بورسیه StipendiumPlus
 • بورسیه اراسموس
 • بورسیه DAAD
 • بورسیه‌های اختصاصی دانشگاهی

اقامت دائم با کارشناسی ارشد در آلمان

بعد از اینکه از تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان فارغ شدید، می‌توانید تا 18 ماه در این کشور اقامت داشته باشید و به دنبال کار بگردید. بعد از پیدا کردن کارت، نوبت به اخذ اقامت کاری آلمان می‌رسد. برای اینکه اقامت دائم این کشور را دریافت کنید، باید به سراغ بلوکارت بروید که دو شرط اصلی دارد. اولین شرط، شغل مرتبط با تحصیلات است. به این صورت که شما باید حداقل 33 ماه در شغل خود کار کرده باشید. دومین شرط نیز تسلط B1 به زبان آلمانی است. در صورت برخورداری از شرایط کار بعد از اتمام کارشناسی ارشد در آلمان، امکان اخذ اقامت دائم و بلوکارت را خواهید داشت.

اقامت دائم با کارشناسی ارشد در آلمان

مهاجرت تحصیلی برای مقاطع مختلف آلمان را به آبتین بسپارید

دانشجویانی که به دنبال تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان هستند و می‌خواهند با کمترین هزینه و زمان، اقامت تحصیلی این کشور را دریافت کنند، کافی است با کارشناسان موسسه آبتین تماس بگیرند. ما می‌توانیم در کوتاه‌ترین بازه زمانی ممکن اقامت تحصیلی این کشور را برای شما دریافت کنیم. برای دریافت خدمات کافی است از طریق یکی از مسیرهای ارتباطی، با ما در تماس باشید.

سوالات متداول

هزینه سالانه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در کشور آلمان چقدر است؟

این هزینه برای بسیاری از دانشگاه‌های این کشور بین 7 تا 15 هزار یورو در هر سال است.

آیا امکان تحصیل رایگان کارشناسی ارشد در آلمان وجود دارد؟

بله. با اخذ بورسیه فول فاند چنین امکانی وجود دارد.

آیا برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان به مدرک آیلتس نیاز داریم؟

برای تحصیل به زبان انگلیسی، به مدرک آیلتس یا یک آزمون معتبر مانند آن نیاز دارید.

آیا می‌توانیم بدون تسلط به زبان آلمانی برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان اقدام کنیم؟

بله. برای این منظور باید به زبان انگلیسی مسلط باشید.

آیا نرخ پذیرش دانشجو در کارشناسی ارشد در آلمان بالا است؟

بله. در این مقطع بالاترین نرخ پذیرش دانشجو وجود دارد.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا