22781811 21 (98+)

معرفی کامل مقاطع تحصیلی در آلمان

در حال حاضر، آلمان به عنوان یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی شناخته می‌شود و سالانه، دانشجویان و دانش‌آموزان زیادی برای مهاجرت تحصیلی به این کشور اقدام می‌کنند. اگر شما نیز از این دسته از افراد هستید، لازم است که کمی درباره شرایط و سیستم تحصیل در آلمان بدانید. با اطلاع از شرایط تحصیل در این سیستم آموزشی است که می‌توانید برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنید. در این مطلب از مجموعه مهاجرتی آبتین استادی، همه مقاطع تحصیلی در آلمان را بررسی و معرفی کرده‌ایم.

آلمان؛ گزینه‌ای مناسب برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی

آلمان به عنوان یکی از برترین کشورهای اروپایی برای زندگی و تحصیل شناخته می‌شود. همین موضوع باعث شده است تا دانشجویان و دانش‌آموزانی که به دنبال تحصیل بین‌المللی در یک کشور برتر هستند، آلمان را انتخاب کنند.

اگر شما نیز از جمله متقاضیان تحصیل در کشور آلمان هستید، لازم است که حتما با نظام آموزشی این کشور و هرکدام از مقاطع تحصیلی آن آشنا باشید. تنها در این صورت است که می‌توانید به راحتی پذیرش تحصیلی این کشور را دریافت کنید.

تحصیل در کشور آلمان مزایای زیادی دارد. این موارد دست به دست هم داده‌اند تا این کشور به یکی از بهترین گزینه‌ها و اولویت‌های دانشجویان و دانش‌آموزان تبدیل شود. اگر در این رابطه به مشاوره نیاز دارید، کافی است با کارشناسان ما در مجموعه آبتین تماس بگیرید.

از جمله مهم‌ترین مزایای تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه پایین تحصیل و امکان تحصیل رایگان: در این کشور هزینه تحصیل بسیار پایین است و با کمک بورسیه یا حتی کار دانشجویی امکان تحصیل رایگان را خواهید داشت
 • رنکینگ آموزشی بالا: دانشگاه‌ها، کالج‌ها و مدارس کشور آلمان از رنکینگ بالایی برخوردار و در سطح جهانی شناخته شده هستند. همین موضوع باعث شده است تا بیشتر کشورها مدارک تحصیلی دریافت شده از این کشور را قبول داشته باشند
 • امکانات آموزشی پیشرفته: در آلمان تدریس با بالاترین کیفیت ممکن انجام می‌شود و برای این منظور، امکانات آموزشی پیشرفته‌ای برای معلم‌ها، اساتید، دانشجویان و دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است و می‌توان از این بابت روی این کشور حساب ویژه‌ای باز کرد
 • امکان اخذ اقامت دائم بعد از اتمام تحصیل: بعد از اتمام دوره تحصیل دانشگاهی در آلمان، امکان اشتغال به کار و اخذ اقامت دائم این کشور را خواهی داشت
 • امکان اخذ بورسیه: دانشجویان می‌توانند برای اخذ بورسیه‌های فاند و فول فاند در آلمان اقدام کنند.
مقاطع تحصیلی آلمان

معرفی مقاطع تحصیلی مختلف در کشور آلمان

اگر به دنبال آشنایی با مقاطع تحصیلی در آلمان هستید، پیشنهاد می‌کنیم اطلاعاتی درباره شرایط تحصیل در این کشور داشته باشید. از جمله مقاطع تحصیلی این کشور می‌توان به پیش‌دبستانی، دبستان، راهنمایی، دبیرستان، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اشاره کرد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

مقطع پیش‌دبستانی در آلمان

پیش‌دبستانی اولین پایه و مقطع تحصیلی در آلمان است. کودکان در بازه سنی 3 تا 6 سالگی دارای حق قانونی برای رفتن به مهد کودک هستند و بعد از این مدت است که آموزش اجباری آن‌ها آغاز می‌شود. در این میان، باید به این نکته توجه داشته باشید که برخی از مهدکودک‌ها امکان پذیرش کودکان زیر 3 سال را نیز فراهم کرده‌اند. در نتیجه، اگر قصد اشتغال به کار در آلمان را دارید، لازم است که حتما با این مقاطع تحصیلی آشنا باشید.

پیش‌دبستانی‌هایی که در آلمان وجود دارند، به صورت تمام‌وقت هستند و فعالیت خود را از ساعت 7 صبح شروع می‌کنند و تا ساعت 17 عصر آماده ارائه خدمات هستند. در حال حاضر، بسیاری از پیش‌دبستانی‌های دولتی رایگان هستند.

اگر فرزند شما در بازه سنی بین 1 تا 3 سال قرار دارد، بهتر است که به‌جای پیش‌دبستانی، او را در مهد کودک ثبت نام کنید. مهد کودک‌ها فعالیت خصوصی دارند و هزینه ثبت نام در آن‌ها به مراتب بیشتر از پیش‌دبستانی‌های دولتی است. در مقابل، این مجموعه‌ها خدمات بهتری را نیز ارائه می‌دهند.

مهم‌ترین مزیت ثبت نام در مهد کودک، ایجاد روابط اجتماعی میان فرزند شما با افراد دیگر است. این باعث می‌شود تا بعد از بزرگ شدن، فرزند شما گوشه‌گیر نباشد و بتواند با اعتماد به نفس کامل در اجتماع حضور پیدا کند.

در رابطه با مقطع پیش‌دبستانی در آلمان، باید بگوییم که دولت این کشور در سال 2018 تصمیم گرفت تا به صورت تدریجی و مقطعی، هزینه‌های این مقطع را به حداقل برساند. در حال حاضر نیز نسبت به چند سال گذشته، این هزینه بسیار کمتر شده است.

مقطع ابتدایی در آلمان

ابتدایی یا همان دبستان، اولین مقطع از آموزش اجباری در کشور آلمان است. کودکان در سن شش الی هفت سالگی وارد اولین پایه از این مقطع می‌شوند و تا 10 سالگی در مقطع Grundschule حضور خواهند داشت. البته در برخی مدارس با توجه به نوع مدرسه و شرایط دانش‌آموزان، آموزش می‌تواند تا سن 11 الی 12 سالگی نیز ادامه داشته باشد.

در مقطع ابتدایی، دروس پایه ارائه و به گونه‌ای آموزش داده می‌شوند که کودکان پایه آموزشی کاملا محکمی داشته باشند و بتوانند مفاهیم مختلفی مانند ادبیات، ریاضیات، زبان‌های خارجی، دین، علوم و حتی مهارت‌های کامپیوتری را به راحتی یاد بگیرند.

مقطع ابتدایی در آلمان

مقطع راهنمایی در آلمان

در حالت کلی، دانش‌آموزان مقطع ابتدایی 4 سال اول دبستان را تحصیل می‌کنند و برای تحصیلات متوسطه، سه گزینه پیش روی خود خواهند داشت. اولین مورد، Hauptschule است که یک مدرسه ابتدایی پنج ساله برای کارآموزی تجاری می‌باشد. دومین مورد، Realschule است. این دوره متوسطه بازه شش ساله دارد و دانش‌آموزان را برای تحصیل در مدارس عالی تجاری و فنی آماده می‌کند. آخرین گزینه مربوط به Gymnasium می‌شود که یک دوره تحصیلی 6 ساله برای تحصیل آکادمیک است. از میان این سه نوع مدرسه، Hauptschule بیشترین تقاضا را برای تحصیل دارد. به گونه‌ای که نیمی از دانش‌آموزان بعد از اتمام دوره ابتدایی، وارد این نوع مدارس متوسطه می‌شوند.

مقطع دبیرستان در آلمان

بعد از اینکه دانش‌‌آموزان در آلمان، مقطع متوسطه اول یا همان راهنمایی را پشت سر گذاشتند، نوبت به متوسطه دوم یا همان دبیرستان می‌رسد. در این مقطع، نظام آموزشی تقریبا شبیه به ایران است و دانش‌آموزان امکان تحصیل در سه نوع مدرسه را خواهند داشت. از جمله این مدارس می‌توان به فنی و حرفه‌ای، نظری و مدارس جامع اشاره کرد.

مدارس فنی و حرفه‌ای، مدارسی هستند که در آن تمرکز خود را روی مهارت‌های کامپیوتری و تربیت بدنی می‌گذارند و معمولا در آن‌ها خبری از تمرکز روی یادگیری زبان خارجی دوم نیست. توجه داشته باشید که این نوع مدارس دارای تقاضای بالایی برای تحصیل هستند.

نوع دیگر مدارس از مقاطع پیش از دانشگاه در آلمان مدارس نظری هستند که همان Gymnasium می‌باشند. در این مدارس رشته‌های نظری مانند علوم تجربی، ریاضی و فیزیک آموزش داده می‌شوند. در مدارس نظری این کشور، دروس بر سه پایه اصلی ارائه می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به کلاسیک، مدرن و ریاضی و علمی اشاره کرد. برنامه درسی کلاسیک شامل زبان لاتین، یونانی و یک زبان مدرن می‌شود. در حالی که بخش مدرن ترکیبی از لاتین و دو زبان مدرن خواهد بود. ریاضیات و علمی یا همان Oberschule شامل دو زبان مدرن و لاتین به صورت اختیاری خواهد بود.

در نهایت، مدارس جامع وجود دارند که دانش‌آموزان دبیرستانی در آلمان می‌توانند آن را برای تحصیل انتخاب کنند. مدارس جامع بخشی از دروس نظری و بخشی از دروس فنی و حرفه‌ای را در اختیار داشتند اما باید این نکته را بدانید که تنها در برخی از شهرهای آلمان این نوع مدارس وجود دارند. دانش‌آموزانی که به دنبال تحصیل در این مدارس هستند، امکان ثبت نام را برای پایه پنجم دارند. در صورت اتمام تا کلاس نهم، به این دانش‌آموزان گواهی Hauptschule و در صورت اتمام در کلاس دهم، گواهی فارغ‌التحصیلی Realschule اعطا می‌شود.

مقطع دبیرستان در آلمان

مقطع کارشناسی در آلمان

کارشناسی اولین مقطع تحصیلی دانشگاهی در آلمان است. اگر به دنبال تحصیل تخصصی در رشته دلخواه خود هستید، این مقطع می‌تواند گزینه‌ای عالی برایتان باشد. در حالت کلی، تحصیل کارشناسی در آلمان 6 ترمه معادل 4 سال است. البته با توجه به رشته و شرایط تحصیلی دانشجو در طول ترم، ممکن است تحصیل او در این مقطع 8 ترم نیز طول بکشد. همچنین اگر برای تحصیل، به‌جای تمام‌وقت، پاره‌وقت را انتخاب کنید، بازه تحصیلی طولانی‌تری خواهید داشت.

مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

بعد از کارشناسی، نوبت به تحصیلات تکمیلی یا همان کارشناسی ارشد می‌رسد. این مقطع به عنوان محبوب‌ترین مقطع تحصیلی برای دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در آلمان شناخته می‌شود. به طور کلی، مقطع کارشناسی ارشد در آلمان تقریبا 2 سال طول می‌کشد و هزینه آن از کارشناسی کمتر است.

مقطع دکتری در آلمان

بالاترین مقطع تحصیلی دانشگاه در آلمان، مقطع دکترا است. در حال حاضر بیشترین شانس برای پذیرش دانشگاه در آلمان، مربوط به متقاضیان این مقطع می‌شود و به راحتی می‌توانید پذیرش دکترا را دریافت کنید. توجه داشته باشید که برای تحصیل مقطع دکتری در آلمان باید گرایش بین‌المللی قوی را انتخاب کنید و به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشید.

دوره کارآموزی آوسبیلدونگ چیست؟

یکی از مقاطع تحصیلی خاص در آلمان که اختیاری و از سیستم آموزشی این کشور خارج است، دوره کارآموزی آوسبیلدونگ می‌باشد. این برنامه آموزشی از دو بخش تشکیل شده است. اولین بخش به این صورت است که در یک شرکت آلمانی به عنوان کارآموز شروع به کار خواهید کرد. اما در بخش دوم، در یک آموزشگاه حرفه‌ای اقدام به تحصیل خواهید کرد. برنامه‌ریزی آموزشی شما باید به گونه‌ای باشد که بتوانید به راحتی در هر دوی این دوره‌ها شرکت کنید.

دوره کارآموزی آوسبیلدونگ چیست؟

زبان تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاه‌های آلمان

به طور کلی، در مدارس دولتی آلمان، دروس به زبان آلمانی ارائه می‌شوند. البته می‌توانید در صورت انتخاب مدارس خصوصی، به زبان انگلیسی تحصیل کنید. در دانشگاه‌های آلمان، شرایط مقداری فرق می‌کند. بسیاری از دروسی که در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شوند، به زبان انگلیسی هستند. اما در مقطع دکترا، همه دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و باید حتما به این زبان تسلط کامل داشته باشید.

بهترین دانشگاه‌های آلمان برای تحصیل دانشجویان

اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های کشور آلمان را دارید، لازم است که با بهترین دانشگاه‌‌های این کشور آشنا باشید. در این صورت، می‌توانید متناسب با شرایط تحصیلی و مقطع تحصلی دلخواه خود، دانشگاه دلخواه و مناسب را انتخاب کنید.

از جمله برخی از بهترین دانشگاه‌های آلمان برای تحصیل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ
 • دانشگاه هومبولت
 • دانشگاه کارلز
 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه بوخوم
 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه چاریته

مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای کشور آلمان

بعد از اینکه با مقاطع تحصیلی در آلمان آشنا شدید و توانستید مطابق با نیازتان، مقطع تحصیلی مناسب را انتخاب کنید، نوبت به مدارک مورد نیاز برای ثبت نام می‌رسد. توجه داشته باشید که برای ثبت نام، حتما باید همه مدارک را در اختیار داشته باشید و ارسال ناقص مدارک می‌تواند منجر به رد درخواست پذیرش و اخذ ویزای شما شود.

از جمله برخی از مدارک تحصیلی مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدارک هویتی از جمله پاسپورت
 • مدارک مربوط به مقاطع تحصیلی قبلی به همراه ریزنمرات (به همراه ترجمه رسمی مدارک)
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی رضایت والدین (تحصیل در مدارس)
 • گواهی مربوط به قیم (تحصیل در مدارس)
 • توصیه‌نامه
 • انگیزه‌نامه
مقاطع تحصیلی آلمان

آبتین؛ همراه شما در مسیر موفقیت

اگر می‌خواهید به راحتی در یکی از مقاطع تحصیلی در آلمان پذیرش تحصیلی را دریافت کنید، ما در موسسه آبتین آماده ارائه خدمات به شما هستیم. شما می‌توانید برای دریافت خدمات مشاوره و اقدام جهت مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان از مجموعه ما، همین حالا از طریق یکی از مسیرهای ارتباطی موجود با کارشناسان موسسه آبتین تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا امکان تحصیل رایگان در مدارس آلمان وجود دارد؟

بله. بسیاری از مدارس دولتی کاملا رایگان هستند.

بهترین دانشگاه‌های آلمان چه دانشگاه‌هایی هستند؟

از جمله بهترین دانشگاه‌های این کشور می‌توان به فنی مونیخ، ماکسیمیلیان مونیخ و هومبولت اشاره کرد.

آیا برای تحصیل در یک مقطع باید مقطع قبلی را تمام کرده باشیم؟

بله. در غیر این صورت پذیرش نخواهید شد.

هزینه تحصیل در مقطع دکترا چقدر است؟

هزینه تحصیل این مقطع در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است.

آیا پذیرش تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد سخت است؟

بله. اما با برخورداری از شرایط لازم، امکان اخذ پذیرش آسان را خواهید داشت.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا