22781811 21 (98+)

صفر تا صد مقاطع تحصیلی در کانادا

کانادا به عنوان یکی از برترین کشورها در حوزه آموزش شناخته می‌شود. سیستم آموزشی پیشرفته و وجود مدارس و دانشگاه‌های معتبر باعث شده است که بسیاری از افراد تمایل داشته باشند که در مقاطع تحصیلی مختلف در کانادا به ادامه تحصیل بپردازند. مقاطع تحصیلی در کانادا نسبت به سایر کشورها تنوع بیشتری دارند و شما می‌توانید برای تحصیل در کانادا در دوره‌های متفاوتی شرکت کنید. همچنین فرایند دریافت ویزای تحصیلی کانادا برای این مقاطع و دوره‌های آموزشی ممکن است با یکدیگر تفاوت‌هایی داشته باشد. در این مطلب، قصد داریم تا شما را با صفر تا صد این مقاطع تحصیلی متنوع آشنا کنیم.

مقاطع تحصیلی در کانادا

نگاهی به دوره‌های تحصیلی در کانادا

سیستم آموزشی کشور کانادا با سیستم آموزشی موجود در کشور ایران تفاوت‌های چشمگیری دارد. بسیاری از مقاطع تحصیلی در کانادا مختص به سیستم آموزشی همین کشور هستند در بسیاری از کشورهای دیگر مانند ایران، نمی‌توان در چنین دوره‌ها و مقاطعی به تحصیل پرداخت. به طور کلی شما می‌توانید تحصیل در کشور کانادا را از مهد کودک و دوره پیش دبستانی آغاز کنید و تا دریافت مدرک دکتری ادامه دهید.

هر چند کشور کانادا امکان تحصیل در مقاطع مختلف را برای متقاضیان فراهم کرده است، اما حجم بزرگی از متقضایان تحصیل در کانادا معمولا به سراغ رشته‌ها و مقاطع دانشگاهی می‌روند و تمایل دارند که تحصیل در کانادا را از این مقاطع آغاز کنند. به عنوان مثال، تحصیل کارشناسی در کانادا به نسبت تحصیل در مقاطع پایه متقاضیان بیشتری دارد.

در ادامه با برخی از مهم‌ترین مقاطع تحصیلی در کانادا آشنا می‌شویم:

 • دوره پیش دبستانی
 • دوره دیپلما کالج
 • دوره مقدماتی لیسانس
 • دوره لیسانس در کانادا
 • دوره کارشناسی ارشد در کانادا
 • دوره دکتری در کانادا
 • دوره تحصیلی پری مستر (Pre-Master)
 • دوره تحصیل دیپلمای عالی graduate Diploma در کانادا
 • دوره تحصیلی Post Bac
 • دوره تحصیلی Certificate Programs
 • دوره ترکیبی Collborative & Joint Degree Programs در کانادا
 • دوره تحصیلی Co-op Programs در کانادا
 • دوره تحصیلی Apprenticeship Programs در کانادا

دوره دیپلما کالج diploma college در کانادا چیست؟

دوره دیپلما کالج در واقع به آن دسته از دوره‌های آموزشی گفته می‌شود که هدف آن‌ها آموزش مهارت‌های کاربردی به دانشجویان برای ورود به بازار کار است. دیپلما کالج diploma college به عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاطع تحصیلی در کانادا شناخته می‌شود و هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان کانادایی و بین‌المللی با هدف مهارت‌اموزی و ورود به بازار کار در این دوره‌های کاربردی شرکت می‌کنند.

معمولا شرایط ورود به کالج‌های کانادا در مقایسه با شرایط ورود به دانشگاه‌های این کشور ساده‌تر است. برای شرکت در این دوره‌ها شما باید مدرک پیش دانشگاهی خود را دریافت کرده باشید. البته پیشنهاد می‌شود که برای آشنایی با مراحل دریافت ویزا جهت شرکت در این دوره‌ها با کارشناسان متخصص یکی از مجموعه‌های معتبر مانند موسسه آبتین مشورت کنید. کارشناسان ما در مجموعه آبتین آماده ارائه مشاوره به متقاضیان اخذ ویزا هستند.

diploma college در کانادا

دوره مقدماتی لیسانس در کانادا

دوره مقدماتی لیسانس که در کشور کانادا با نام Pre-Bachelor یا Bachelor`s Pathway شناخته می‌شود، بیشتر به منظور آماده‌سازی دانشجویان برای ورود به مقطع تحصیلی کارشناسی برگزار می‌شود. آن دسته از دانشجویانی که از نظر سطح آکادمیک یا مهارت‌های زبانی هنوز آماده حضور در دوره‌های مقطع کارشناسی نیستند، می‌توانند با شرکت در این دوره‌ها خود را به آمادگی لازم برسانند. دوره پری بچلر برای افراد مهاجر و دانشجویان بین‌المللی به عنوان یکی از بهترین مقاطع تحصیلی در کانادا شناخته می‌شود. در واقع می‌توان این مقطع را دوره‌ای برای آماده‌سازی علمی دانشجویان دانست که بسیار کاربردی و مفید است.

دوره کارشناسی؛ یکی از مقاطع تحصیلی مهم در کانادا

دوره کارشناسی در کانادا به عنوان یکی از مقاطع پرطرفدار برای ادامه تحصیل در این کشور شناخته می‌شود. شرایط ورود به مقطع کارشناسی در تمامی استان‌های کانادا به غیر از استان کبک مشابه یکدیگر است. در تمامی این استان‌ها دانش‌آموزان می‌توانند پس از پایان مقطع دبیرستان برای شرکت در دوره‌های کارشناسی اقدام کنند. دوره لیسانس به عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاطع تحصیلی در کانادا شناخته می‌شود. دانشگاه‌های کشور کانادا هر ساله هزاران دانشجو از کانادا و سایر نقاط جهان را در مقطع کارشناسی پذیرش می‌کنند.

در استان کبک، دانش‌آموزان پس از پشت سر گذاشتن یک دوره تحصیلی 11 ساله باید برای گذراندن دوره پیش‌دانشگاهی به مدت دو سال وارد یکی از کالج‌های معتبر این استان شوند. پس از پشت سر گذاشتن دوره پیش‌دانشگاهی، متقاضیان می‌توانند دوره کارشناسی خود را ظرف مدت 3 سال به پایان برسانند.

دوره تحصیلی Post Bac یا لیسانس پیشرفته در کانادا

دوره Post Bac (لیسانس پیشرفته) در کانادا به آن دسته از دوره‌هایی گفته می‌شود که معمولا با هدف بهبود و تقویت مهارت‌های عملی و مهارت‌های زبانی دانشجویان فارغ‌التحصیل در مقطع کارشناسی برگزار می‌شوند. شرکت در این دوره‌های این مقاطع تحصیلی در کانادا می‌تواند شانس دانشجویان فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی را برای ورود به بازار کار افزایش دهد. به همین علت، بسیاری از دانشجویان تمایل دارند که پس از پایان دوره کارشناسی در دوره لیسانس پیشرفته یا همان Post Bac شرکت کنند.

دوره‌های آموزشی لیسانس پیشرفته معمولا از دو دوره آموزشی 8 ماهه مجزا تشکیل می‌شوند. در دوره 8 ماهه اولیه، تلاش می‌شود تا سطح دانش تئوری دانشجویان را تا حد امکان افزایش داد. سپس در 8 ماهه دوم، دانشجویان باید وارد شرکت‌ها و کارخانه‌های مختلف شوند و دوره کارورزی خود را در این مجموعه‌ها سپری کنند. اخذ مدرک لیسانس برای شرکت در این دوره‌ها الزامی است.

دوره تحصیلی پری مستر Pre-Master در کانادا؛ یکی از مقاطع تحصیلی کاربردی در کانادا

آن دسته از متقاضیانی که برای شرکت در دوره‌های آموزشی مقطع کارشناسی ارشد در کانادا پذیرفته نشده‌اند، برای تقویت مهارت‌های زبانی و افزایش دانش شد در رشته مورد نظر در دوره تحصیلی پری مستر (Pre-Master) شرکت می‌کنند. شرکت در دوره پری مستر برای ادامه تحصیل در رشته‌هایی مانند حقوق یا رشته‌های مرتبط با علوم مهندسی بسیار رایج است و دانشجویان برای کسب آمادگی بیشتر جهت یادگیری در این دوره‌های تحصیلی شرکت می‌کنند.

به عنوان مثال، دانشجویان علاقه‌مند به ادامه تحصیل در رشته‌های مهندسی مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند با شرکت در دوره Pre-Master بدون نیاز به دریافت نمره قابل قبول در آزمون‌هایی مانند GRE یا GMAT تحصیلات خود را در این مقطع ادامه دهند.

مهم‌ترین پیش نیازهای لازم برای اخذ پذیرش در دوره‌های پری مستر عبارتند از:

 • دریافت مدرک کارشناسی با معدل بالای 14
 • دریافت مدرک آیلتس با نمره بالاتر از 5.5
دوره های تحصیلی کانادا

دوره کارشناسی ارشد در کانادا

یکی دیگر از مقاطع تحصیلی کانادا که طرفداران بسیار زیادی دارد و هر سال تعداد زیادی از دانشجویان کانادایی و بین‌المللی برای ادامه تحصیل در رشته‌های مختلف این مقطع وارد دانشگاه‌های معتبر کانادا می‌شوند. توجه داشته باشید که شرایط ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر، کمی سخت‌گیرانه‌تر است. دوره‌های مقطع کارشناسی ارشد در کانادا معمولا در بازه‌های زمانی 1 یا 2 ساله برگزار می‌شوند و پس از پایان دوره دانشجویان می‌توانند مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کنند.

دوره‌های کارشناسی ارشد در کانادا به سه صورت کلی برگزار می‌شوند:

 • دوره‌های Course-based
 • دوره‌های Research-based
 • دوره‌های ترکیبی

دانشجویانی که در دورهای کارشناسی ارشد Course-based شرکت می‌کنند، باید با شرکت در کلاس‌ها و گذراندن واحدهای درسی خود به دنبال دریافت مدرک دانشگاهی باشند. اما در دوره‌های Research-based شرایط تا حدودی متفاوت است. در این دوره‌های فوق لیسانس دانشجویان باید با انتخاب استاد راهنما به تحقیق و پژوهش درباره موضوع خاصی بپردازند و در پایان دوره کارشناسی ارشد، نتایج تحقیق و پژوهش خود را در قالب پایان‌نامه ارائه دهند. این گروه از دانشجویان معمولا می‌توانند از دانشگاه یا استاد راهنمای خود مبلغی را به عنوان فاند یا بورسیه تحصیلی دریافت کنند.

 در دوره‌های ترکیبی نیز دانشجویان در کنار گذراندن واحدهای درسی باید در زمینه تحقیق و پژوهش نیز فعالیت کنند. تمامی این ویژگی‌ها باعث می‌شوند که دوره کارشناسی ارشد به یکی از جذاب‌ترین مقاطع تحصیلی در کانادا تبدیل شود.

مقطع دکتری یا Doctoral Degree؛ یکی از مهم‌ترین مقاطع تحصیلی در کانادا

دوره دکتری یا Doctoral Degree یکی از سخت‌ترین مقاطع تحصیلی در کانادا به شمار می‌آید که دانشجویان برای گذراندن آن ممکن است به 3 تا 5 سال زمان نیاز داشته باشند. در دوره دکتری معمولا دانشجویان باید یکی از پروژه‌های بزرگی را که توسط شرکت‌های معتبر و شناخته‌شده اسپانسر می‌شوند را انتخاب کرده و بر روی آن کار کنند. به همین علت است که در مقطع دکتری، بیشتر دانشجویان می‌توانند برای تحقیقات خود مبلغ قابل توجهی را به عنوان فاند دریافت کنند.

در بسیاری از موارد، بورسیه‌های تحصیلی پرداخت‌شده به دانشجویان ارشد نه تنها می‌تواند هزینه‌های مربوط به تحصیل آن‌ها را پوشش دهد، بلکه برای پرداخت هزینه‌های زندگی دانشجو نیز کفایت می‌کند. البته همان‌طور که اشاره کردیم، شرایط پذیرش در مقطع دکتری در کانادا با سایر مقاطع کمی متفاوت است. شما برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های معتبر کشور کانادا باید رزومه علمی مناسبی داشته و تا حد زیادی به زبان انگلیسی و حتی فرانسوی تسلط داشته باشید.

برخی از پیش‌نیازهای اصلی برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری عبارتند از:

 • شرکت در آزمون آیلتس و دریافت نمره 5/6
 • به پایان رساندن مقاطع کارشناسی و ارشناسی ارشد با نعدل بالای 14
 • برخورداری از رزومه علمی قوی و ارائه مقالات معتبر

دوره تحصیلی Apprenticeship programs در کانادا

دوره تحصیلی Apprenticeship Programs در کانادا معمولا در هنگام تحصیل دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف در کانادا و یا پس از پایان دوره تحصیل برگزار می‌شوند. در برخی از رشته‌ها شرکت در دوره‌های کارورزی الزامی بوده و در برخی دیگر الزامی برای شرکت در این دوره‌های آموزشی وجود ندارد. یکی از پیش‌نیازهای اصلی برای شرکت در دوره‌های کارورزی کشور کانادا دریافت مدرک پیش‌دانشگاهی است.

متاسفانه دریافت ویزای دانشجویی برای شرکت در این دوره‌های کارورزی برای دانشجویان ایرانی و بین‌المللی فرایند بسیار دشواری دارد. در نتیجه اگر قصد مهاجرت به کشور کانادا برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف را دارید، این روش نمی‌تواند برای شما چندان مناسب باشد. در صورتی که برای انتخاب دوره آموزشی و مقطع تحصیلی مناسب برای ادامه تحصیل در کانادا نیاز به مشاوره دارید، می‌توانید با کارشناسان با تجربه ما در موسسه آبتین تماس بگیرید.

دوره تحصیلی Certificate Programs در کانادا چگونه است؟

شما برای شرکت در دوره تحصیلی Certificate Programs در کانادا باید وارد یکی از کالج‌های معتبر این کشور شوید. سپس می‌توانید با گذراندن 30 واحد درسی مدرک دوره Certificate Programs را دریافت کنید. شرایط ورود به این دوره‌های آموزشی در کانادا بسیار ساده است و شما برای شرکت در آن‌ها به پیش‌نیاز خاصی نیاز ندارید. البته توجه داشته باشید که معمولا دانشجویان بین‌المللی شانس زیادی برای دریافت ویزای تحصیلی و شرکت در این دوره‌ها را ندارند. دوره‌های Certificate Programs در مدت زمان 1 ساله برگزار می‌شوند و برای شرکت در آن‌ها ارائه مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی کافی است.

دوره های تحصیل در کانادا

کسب مشاوره برای اخذ پذیرش در مقاطع تحصیلی مختلف در کانادا

کشور کانادا به عنوان یکی از پیشروترین کشورهای جهان در زمینه سرانه سرمایه‌گذاری در بخش آموزش و تحصیلات شناخته می‌شود و برای جذب دانشجویان برتر جهان بورسیه‌های تحصیلی قابل توجهی را ارائه می‌دهد. با توجه به آمارهای رسمی منتشرشده، به صورت سالیانه بیش از 100 هزار دانشجو از نقاط مختلف جهان برای ادامه تحصیل در رشته‌های مختلف به کشور کانادا مهاجرت می‌کنند. در سیستم آموزشی کانادا مقاطع تحصیلی متعددی تعریف شده‌اند که دانشجویان و دانش‌آموزان می‌توانند با توجه به نیاز خود در هر یک از آن‌ها مشغول به تحصیل شوند.

کسب مشاوره تخصصی در زمینه انتخاب دوره آموزشی مناسب، در افزایش شانس شما برای دریافت ویزای تحصیلی نقشی حیاتی دارد. موسسه آبتین به عنوان یکی از مجموعه‌های باسابقه و فعال در این حوزه شناخته می‌شود. در صورتی که در مراحل انتخاب مقطع تحصیلی، انتخاب دانشگاه، اخذ ویزای تحصیلی و … با مشکل مواجه شده‌اید، می‌توانید برای کسب مشاوره با کارشناسان متخصص ما در موسسه آبتین تماس بگیرید.

سوالات متداول

محبوب‌ترین مقاطع تحصیلی در کانادا کدام مقاطع هستند؟

به طور کلی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در میان دانشجویان بین‌المللی طرفداران بیشتری دارند و اکثر مهاجران تمایل دارند که در این مقاطع به ادامه تحصیل بپردازند.

دوره پیش دبستانی در کشور کانادا چگونه است؟

در سیستم آموزشی کشور کانادا دوره پیش‌ دبستانی برای کودکان 4 تا 5 ساله در نظر گرفته شده است. این دوره آموزشی در تمامی استان‌های کشور کانادا به غیر از نیو برانزویک و نوا اسکوشیا اختیاری است.

شرایط شرکت در دوره دیپلما کالج چگونه است؟

شما برای شرکت در دوره‌های دیپلما کالج و دریافت انواع مدرک دیپلم، تنها باید مدرک پیش‌دانشگاهی خود را ارائه دهید.

دوره ترکیبی Collaborative & Joint Degree چگونه است؟

این دوره‌ها معمولا با همکاری کالج‌ها و دانشگاه‌ها و به صورت ترکیبی انجام می‌شوند.

دوره‌های Co-op programs در کشور کانادا چگونه برگزار می‌شوند؟

دانشجویان می‌توانند در هنگام تحصیل در این دوره‌های آموزشی شرکت کرده و مبلغی را به عنوان حقوق دریافت کنند.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا