22781811 21 (98+)

ویزای تحصیلی چیست؟ چگونه راحت ویزای دانشجویی بگیریم؟

در سال‌های اخیر، کانادا به یکی از محبوب‌ترین کشورهای مهاجرتی جهان تبدیل گردیده است. کشوری شگفت‌انگیز که در آن احترام، فرصت‌های برابر، امنیت و آرامش روحی برقرار است. اگرچه کانادا سالیانه تعداد زیادی مهاجر جدید و بازدیدکننده را می‌پذیرد و روش‌های مختلفی را فراهم کرده است تا متقاضیان بتوانند با دریافت ویزا به این کشور سفر کنند. با این وجود، مهاجرت به کانادا و گرفتن ویزای کانادا می‌تواند روندی پیچیده باشد و افراد باید شرایط ورودی خاصی داشته باشند.

اما نگران نباشید! با کمک گرفتن از مشاوران حقوقی آگاه در این زمینه می‌توان راه را هموار کرد. موسسه بینا خدمات متنوعی را متناسب با نیازهای شما ارائه می‌دهد تا بتوانید با خیال آسوده در این راه قدم بردارید و ویزای کانادا را با موفقیت دریافت کنید.

اگر بخواهید برای ویزای کانادا اقدام کنید، قبل از هر چیز باید اطلاعات کافی در این حیطه کسب نمایید و مهم است بدانید در کانادا چه کاری را می‌خواهید انجام دهید؟! آیا می‌خواهید در این کشور کار کنید؟ تحصیل نمایید؟ اقامت دائم داشته باشید؟ و یا یک سفر تفریحی؟

فهرست مطالب

ویزای تحصیلی چیست و دریافت آن چه شرایط و هزینه‌ای دارد؟

برای مهاجرت تحصیلی به یک کشور خارجی، باید علاوه بر اخذ پذیرش تحصیلی، ویزای تحصیلی آن کشور را نیز دریافت کنید. برای دریافت ویزای تحصیلی، باید بعد از دریافت پذیرش اقدام کرد. چرا که سفارت تنها زمانی به شما ویزای تحصیلی را اعطا می‌کند که نامه پذیرش از سمت مرکز آموزشی مورد تایید آن را دریافت کرده باشید. در غیر این صورت، امکان اخذ ویزا را نخواهید داشت. با توجه به پیچیدگی‌های اخذ ویزای تحصیلی، توصیه می‌کنیم حتما از خدمات مشاور تحصیلی رایگان در این حوزه استفاده کنید.

برای دریافت ویزای تحصیلی، باید از شرایط مختلفی برخوردار باشید که از جمله برخی از آن‌ها می‌توان به تمکن مالی، مدارک تحصیلی و هویتی کامل، در اختیار داشتن پذیرش‌نامه تحصیلی و همین‌طور تسلط به زبان انگلیسی یا زبان رسمی آن کشور اشاره کرد. البته این شرایط برای ویزای تحصیلی هر کشور متفاوت خواهد بود. همین موضوع درباره مراحل اخذ ویزا نیز صدق می‌کند. هر سفارت مراحل خاص خود را برای اعطای ویزای تحصیلی در نظر گرفته است.

برای اخذ ویزای تحصیل کشور مورد نظرتان باید حتما همه مدارک مورد نیاز را در اختیار داشته باشید و بدون هیچ کم و کاستی به سفارت تحویل دهید. در غیر این صورت، امکان اقدام برای اخذ اقامت را نخواهید داشت. از جمله برخی از این مدارک می‌توان به گواهی تمکن مالی، مدارک هویتی، عکس پرسنلی، پذیرش‌نامه تحصیلی از مرکز آموزشی مورد نظر و مدارک تحصیلی در مقاطع قبلی به همراه ترجمه رسمی برخی از آن‌ها اشاره کرد. در این صورت است که می‌توانید به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان اقامت و ویزای تحصیلی کشور مورد نظرتان را دریافت کنید. در این مطلب از موسسه مهاجرتی آبتین قصد داریم تا به صورت کامل مراحل، شرایط و نکات مهم برای دریافت ویزای تحصیلی کشورهای خارجی را بررسی کنیم.  

هزینه اخذ ویزای تحصیل یا ویزای دانشجویی چه قدر است؟

به طور کلی، هزینه تحصیلی به موارد مختلفی از جمله کشوری که قصد اخذ ویزای آن را دارید، بستگی دارد. در صورتی که به این نکته توجه داشته باشید، در برخی از این کشور، هزینه ویزای دانشجویی کمتر از 200 دلار است. در حالی که برخی سفارت‌ها هزینه ویزا را به یورو دریافت می‌کنند و این مبلغ بیشتر از 500 یورو است. اگر قصد برآورد میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی را دارید، حتما باید این هزینه را نیز در نظر داشته باشید و متناسب با آن برآورد هزینه را انجام دهید.

 طبق آمار برآورد شده، مشخص شد که کشورهای حوزه شنگن، هزینه‌ای معادل 122 یورو برای اخذ ویزا از متقاضیان دریافت می‌کنند. برای کشور آمریکا، این هزینه در حدود 220 دلار برآورد شده است. در حالی که برای اخذ ویزای تحصیلی کشور کانادا، باید مبلغی در حدود 235 دلار کانادا پرداخت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، کافی است همین حالا با کارشناسان مجموعه مهاجرتی آبتین تماس بگیرید. ما با برخورداری از وکلای مهاجرتی برتر، همواره و در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانیم اقامت و ویزای تحصیلی کشور مورد نظرتان را برای شما دریافت کنیم.

شرایط ویزای دانشجویی چیست؟

متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی باید حتما از شرایطی برخوردار باشند. با برخورداری از این شرایط است که می‌توانید ویزای تحصیلی کشور مورد نظرتان را دریافت کنید. باید این نکته را در نظر داشته باشید که در برخی مواقع و در بعضی از کشورها که محدودیت برای پذیرش دانشجوی بین‌المللی وجود دارد، شرایط مقداری رقابتی می‌شود. به این صورت که هر دانشجویی که از شرایط بهتری برخوردار باشد، پذیرش تحصیلی کشور مورد نظرش را دریافت خواهد کرد. با این حال، در ادامه این بخش مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای دانشجویی را به صورت کامل بررسی کرده‌ایم.

پشتیبانی و تمکن مالی مناسب؛ از جمله مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای تحصیلی

یکی از مهم‌ترین شرایط دریافت ویزای دانشجویی، برخورداری از پشتیبانی مالی یا همان تمکن مالی مناسب است. این موضوع معمولا درباره همه کشورها وجود دارد و یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در ایجاد شرایط رقابتی برای اخذ ویزا است.

وقتی که برای اخذ ویزای تحصیلی مدارک مورد نیاز را به سفارت اعطا می‌کنید، سفارت به صورت کامل بررسی خواهد کرد که آیا از تمکن مالی لازم برای اخذ بورسیه برخوردار هستید یا خیر. به طور کلی، سفارت‌ها برای تمکن مالی، حداقل مبلغی را در نظر می‌گیرند. به این معنی که اگر میزان تمکن مالی شما کمتر از این مقدار باشد، امکان اخذ اقامت کشور مورد نظرتان را نخواهید داشت. اما از میان افرادی که تمکن مالی بیشتر از حداقل مقدار تعیین شده را دارند، در صورت وجود شرایط رقابتی، هرکسی که تمکن مالی بیشتری داشته باشد، شانس بیشتری برای اخذ ویزا خواهد داشت.

در برخی از کشورها مانند کانادا، برخورداری از تمکن مالی از اهمیت فوق‌العاده بالایی برخوردار است. به همین خاطر، اگر قصد تحصیل در چنین کشورهایی را دارید، باید حتما از تمکن مالی مناسب برخوردار باشید. در کنار مبلغ در نظر گرفته شده، برای اثبات تمکن مالی، باید به سه اصل مهم توجه داشته باشید. اولین اصل، توانایی پرداخت هزینه‌ها است که با ارائه مدارک مختلف اثبات می‌کنید که توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیل را دارید.

اصل دوم از تمکن مالی، اثبات برخورداری از شرایط اقتصادی مناسب است. شما باید با ارائه مدارکی، اثبات کنید که خود و خانواده‌تان در شرایط اقتصادی مناسبی قرار دارید و می‌توانید به راحتی همه هزینه‌های تحصیل را در زمان اقامت در کشور مورد نظر پرداخت کنید. البته این اصل بیشتر در مورد کشور کانادا صدق می‌کند. در اصل سوم، باید ثابت کنید که منابع مالی شما از کجا آمده‌اند که این تنها درباره سفارت برخی از کشورها وجود دارد.

معدل عالی در مقطع تحصیلی قبلی؛ شرطی مهم برای گرفتن ویزای تحصیلی

متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی، حتما باید از شرایط تحصیلی مناسبی در مقطع قبلی خود برخوردار باشند. باید به این نکته اشاره کنیم که برخی از کشورها توجه چندانی به این موضوع ندارند و بیشتر روی شرایط قانونی، مالی و هویتی شما تمرکز می‌کنند. اما در برخی از کشورها، شرایط تحصیلی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

در زمان بررسی شرایط تحصیلی، بیشتر از هر مورد دیگری، به معدل کل شما در زمان فارغ‌التحصیلی و همین‌طور ریزنمراتتان توجه می‌شود. در صورتی که معدل و ریزنمرات خوبی داشته باشید، شانس بالایی برای اخذ پذیرش خواهید داشت. توجه کنید که اگر ریزنمرات یا معدل بالایی ندارید، جای نگرانی وجود ندارد و می‌توانید با کمک ارائه مقاله‌های پژوهشی مختلف، به راحتی این مورد را جبران کنید.

در اختیار داشتن همه مدارک تحصیلی مقطع قبلی

برای اینکه بتوانید به راحتی ویزای تحصیلی کشور مورد نظرتان را دریافت کنید، باید از مدارک تحصیلی کامل مربوط به مقاطع قبلی برخوردار باشید که این تنها با به اتمام رساندن مقطع مورد نظر قابل دسترسی و آماده‌سازی است.

بسیاری از افرادی که برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام می‌کنند تصور می‌کنند که سفارت به مدارک تحصیلی آن‌ها هیچ نیازی ندارد. این در حالی است که برخی از سفارت‌ها حتی بیشتر از مدارک هویتی فرد به مدارک تحصیلی او اهمیت می‌دهند و در صورت وجود هرگونه نقص در ارائه مدارک، ممکن است شانس خود را برای مهاجرت تحصیلی از دست بدهید.

عدم برخورداری از سوء پیشینه

یکی دیگر از شرایط و نکات مهم برای اینکه بتوانید ویزای تحصیلی را دریافت کنید، عدم برخورداری از سوء پیشینه است. معمولا متقاضیانی که سوء پیشینه دارند، امکان اخذ ویزا و اقامت تحصیلی را نخواهند داشت. به همین خطر، حتما باید به این نکته توجه داشته باشید.

ارائه کامل و بدون نقص مدارک تحصیلی

همان‌طور که پیش‌تر به این نکته اشاره کردیم، برای اینکه بتوانید ویزای تحصیلی یک کشور را به‌دست بیاورید، بیاد حتما مدارکی را برای دریافت ویزا آماده و ارائه کنید. در این میان، باید به این نکته توجه داشته باشید که هرگونه نقص در ارائه مدارک می‌تواند شانس شما را برای اخذ ویزا کاهش دهد و منجر به رد درخواست اخذ ویزای تحصیلی شود.

دریافت پذیرش از مرکز آموزشی مورد نظر؛ یکی از مهم‌ترین شریاط اخذ ویزای تحصیلی

یکی دیگر از شرایط مهم برای اینکه بتوانید به آسانی ویزای تحصیلی را دریافت کنید، دریافت پذیرش از مرکز آموزشی مورد نظر است. توجه داشته باشید که در بسیاری از کشورها، ممکن است به پذیرش‌نامه تحصیلی نیاز نباشد. اما معمولا کشورهایی که از سطح آموزشی بالایی برخوردار هستند، از دانشجویان پذیرش یا همان دعوت‌نامه آموزشی را درخواست می‌کنند. به همین خاطر است که پیش از اقدام جهت اخذ ویزای تحصیلی، باید حتما برای پذیرش تحصیلی اقدام کرده باشید.

تسلط به زبان انگلیسی یا زبان بومی کشور مورد نظر

برای اینکه بتوانید به راحتی پذیرش تحصیلی یک کشور را به‌دست بیاورید، لازم است که به زبان انگلیسی یا زبان بومی مردم آن کشور مسلط باشید. اما برای اخذ ویزا، معمولا سفارت‌ها از دانشجویان درخواست می‌کنند که این مدرک را به همراه داشته باشند. برای بررسی اطلاعات کامل در این رابطه، کافی است با کارشناسان مجرب مجموعه آبتین تماس بگیرید تا بتوانند شما را راهنمایی کنند.

پرداخت هزینه‌های مربوط به اخذ بیمه

در بسیاری از کشورها، زمانی که برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام می‌کنید، باید حتما قبل از آن برای دریافت خدمات بیمه درمانی در آن کشور اقدام کرده باشید. این موضوع بیشتر درباره کشورهای اروپایی از جمله آلمان وجود دارد. بعد از اقدام جهت دریافت بیمه، باید رسید مربوط به واریز وجه آن را در کنار باقی مدارک به سفارت ارائه دهید.

در اختیار داشتن مدارک هویتی

متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی باید این نکته را در نظر داشته باشند که یکی از مهم‌ترین شرایط برای دریافت ویزا، در اختیار داشتن همه مدارک هویتی است. این مدارک از اهمیت فوق‌العاده بالایی برخوردار هستند و در صورت وجود هرگونه نقص یا مشکل در آن‌ها شانستان را برای اخذ ویزا از دست خواهید داد.

ترجمه رسمی برخی از مدارک برای دریافت ویزای تحصیلی

برای گرفتن ویزای تحصیلی، باید برخی از مدارک خود را به صورت رسمی ترجمه کرده باشید. این مدارک در زمانی که لیست کامل مدارک مورد نیاز را دریافت می‌کنید، مشخص خواهند شد. عدم برخورداری از آن‌ها می‌تواند مشکلات و اختلال زیادی در روند اخذ ویزا برایتان ایجاد کند.

اقدام در بازه زمانی مناسب

یکی از شرایطی که درباره ویزای تحصیلی وجود دارد و اگر به آن توجه نکنید، درخواستتان رد می‌شود، بازه زمانی تعریف شده برای ثبت درخواست است. معمولا سفارت‌ها در همه بازه‌های زمانی امکان ثبت درخواست برای ویزای تحصیلی را دارند. اما ممکن است در برخی مواقع و بنا به دلایلی، برای این منظور بازه زمانی مشخصی در نظر گرفته شود. در صورتی که به این موضوع توجه نداشته باشید، فرصت گرفتن ویزای تحصیلی را از دست خواهید داد.

معرفی کامل مدارک لازم برای اخذ ویزای دانشجویی

برای اینکه بتوانید ویزای دانشجویی کشور مورد نظرتان را دریافت کنید، لازم است که حتما مدارکی را که سفارت به آن‌ها نیاز دارید، به صورت کامل و بدون هیچ مشکلی آماده و ارائه کنید. همان‌طور که پیش‌تر به این نکته اشاره کردیم، در صورتی که هرگونه نقصی در این مدارک دیده شود، ممکن است شانس خود را برای اخذ ویزا از دست بدهید.

در ادامه لیستی از برخی مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای دانشجویی وجود دارد:

 • مدارک مربوط به شرکت در آزمون‌های زبان و ورودی مرکز آموزشی
 • پذیرش‌نامه از سمت مرکز آموزشی
 • مدارک تحصیلی مقاطع قبلی
 • مدارک هویتی فرد متقاضی
 • گواهی‌های مربوط به برخورداری از تمکن مالی لازم
 • عکس پرسنلی از فرد متقاضی که در چند ماه اخیر و در فرمت رسمی گرفته شده باشد
 • انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه

در رابطه با مدرک زبان، ممکن است برخی از سفارت‌ها روی این موضوع تمرکز نداشته باشند. اما معمولا برای اینکه بتوانید ویزای تحصیلی یک کشور را دریافت کنید، باید در یک آزمون زبان انگلیسی معتبر یا در یک آزمون زبان بومی آن کشور شرکت کرده باشید.

مدرک آزمون زبان IELTS

نه‌تنها برای کار، بلکه برای هر نوع ویزایی در هر کشوری، آزمون آیلتس معتبرترین آزمون زبان انگلیسی شناخته می‌شود و هر مرکزی این آزمون را قبول دارد. این آزمون توسط کنسولگری بریتانیا و همین‌طور مرکز آیلتس استرالیا به همراه دانشگاه کمبریج، همواره در کشورهای زیادی از جمله ایران برگزار می‌شود.

برای هر مقطع تحصیلی، باید نمره آیلتس مشخصی داشته باشید که این بستگی به مرکز آموزشی و همین‌طور شرایط پذیرش دانشجو در کشور مورد نظر دارد. اما به طور کلی، برای مقطع کارشناسی، به نمره آیلتس بین 5 تا 6.5، برای کارشناسی 6 تا 7.5 و برای دکترا به مدرک آیلتس بالای 7 نیاز دارید. هرچقدر که نمره آزمون زبان شما بالاتر باشد، شانستان برای دریافت پذیرش بیشتر خواهد بود.

مدرک آزمون زبان TOEFL

از تافل به عنوان یکی از معروف‌ترین و البته بهترین آزمون‌های زبان در دنیا یاد می‌شود. یکی از مهم‌ترین مزایای این آزمون، برگزاری هفتگی آن است و می‌توانید بدون هیچ محدودیتی، در این آزمون‌ها به دفعات زیاد شرکت کنید.

آزمون تافل فقط در قالب آکادمی اما در دو نوع آنلاین و کاغذی برگزار می‌شود. اگر به هر دلیلی امکان حضور فیزیکی در محل آزمون را ندارید، می‌توانید برای شرکت در آزمون آنلاین تافل اقدام کنید. از نظر اعتبار مدرک زبان، این دو نوع آزمون هیچ تفاوتی با هم ندارند.

مدرک آزمون GRE؛ یکی از آزمون‌های مهم برای اخذ ویزای تحصیلی

یکی از آزمون‌های استاندارد که از اعتبار بالایی برای پذیرش تحصیلی و همین‌طور اخذ ویزای تحصیلی کشور مورد نظرتان برخوردار است، آزمون GRE است. این آزمون بیشتر برای متقاضیانی کاربرد دارد که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا را دارند. این آزمون میزان تسلط شما را از زوایای کاملا تخصصی در حوزه‌های مختلفی از جمله فیزیک، روان‌شناسی یا حتی ریاضیات ارزیابی می‌کند. به همین خاطر است که GRE به عنوان یکی از مورد اعتمادترین و برترین آزمون‌های ورودی دانشگاهی در دنیا شناخته می‌شود. به طور کلی، آزمون GRE از شش بخش کلی تشکیل شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به زیست‌شناسی، علم شیمی، ادبیات ریاضی انگلیسی، ریاضیات، فیزیک و روان‌شناسی اشاره کرد.

مدرک آزمون PTE برای دریافت ویزای تحصیلی

یکی دیگر از آزمون‌های زبان مورد تایید بسیاری از سفارت‌ها، آزمون زبان PTE یا Pearson Test است. این آزمون به صورت اختصاصی برای بررسی میزان تسلط به زبان انگلیسی برای افراد غیرانگلیسی طراحی شده است. در حال حاضر، این آزمون به صورت آکادمیک و عمومی در بیش از 50 کشور دنیا برگزار می‌شود و می‌تواند به صورت کامل، همه مهارت‌های شما را مورد بررسی قرار دهد.

مدرک آزمون زبان دولینگو (Duolingo)

دولینگو یکی دیگر از آزمون‌های زبان معتبر است که سفارت‌های برخی از کشورها آن را قبول دارند. این آزمون در مقایسه با آیلتس، تافل و آزمون‌های رایج دیگر مقداری آسان‌تر است و به کمک آن می‌توانید به صورت آنلاین، مهارت‌های خود را در زبان انگلیسی محک بزنید. هزینه شرکت در این آزمون حدودا 50 دلار است و تقریبا 1 ساعت برای پاسخگویی به سوالات زمان دارید.

برای شروع فرایند دریافت ویزای تحصیلی​

مدرک آزمون پذیرش ACT

افرادی که قصد تحصیل کارشناسی در برخی از کشورها و دانشگاه‌ها را دارند، ممکن است مجبور شوند در آزمون ACT شرکت کنند. این آزمون یک آزمون تعیین سطح برای ورود به کالج و دانشگاه است. چهار بخش اصلی آزمون ACT شامل زبان انگلیسی، مهارت خواندن، ریاضیات و علوم می‌شوند. این آزمون تنها توسط برخی از دانشگاه‌ها و کالج‌ها برگزار می‌شود و بعضی از دانشجویانی که شرایط خاصی برای پذیرش دارند، باید در آن شرکت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه، کافی است با کارشناسان مجرب مجموعه مهاجرتی آبتین استادی تماس بگیرید.

مدارک مربوط به شرکت در آزمون زبان کمبریج

از جمله آزمون‌های زبان که محبوبیت فوق‌العاده بالایی دارد و مورد تایید همه سفارت‌ها است، می‌توان به آزمون کمبریج اشاره کرد. این آزمون از 4 آزمون زیرمجموعه PET، CAE، CPE و FCE تشکیل شده است و می‌توانید با توجه به شرایط و نیاز خود، در آن‌ها شرکت کنید.

مدرک آزمون نام‌آشنای SAT

اگر می‌خواهید ویزای تحصیلی کانادا یا آمریکا را دریافت کنید، بهتر است حتما در آزمون SAT شرکت کنید. این آزمون یک آزمون کاغذی است که مهارت‌های ریاضی شما را به صورت کامل بررسی و تحلیل می‌کند. این آزمون بیشتر مربوط به افرادی می‌شود که قصد تحصیل مقطع کارشناسی را دارند. از نظر اعتبار، آزمون SAT یکی از معروف‌ترین ازمون‌های دنیا است و می‌توانید از این بابت روی آن حساب ویژه‌ای باز کنید.

مدارک تحصیلی فرد متقاضی

یکی از انواع مدارک لازم ویزای دانشجویی، مدرک تحصیلی مقطع قبلی به همراه جزئیات آن است. به عنوان فردی که قصد اخذ ویزای تحصیلی را دارد، حتما باید مقطع قبلی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته و همه مدارک مربوط به آن را دریافت کرده باشید.

از جمله برخی از مدارک تحصیلی مورد نیاز برای اخذ ویزا می‌توان به مدرک مقطع قبلی، گواهی ریزنمرات و برخی مدارک جزئی دیگر اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و آشنایی با همه مدارک مورد نیاز، کافی است همین حالا با کارشناسان مجموعه آبتین تماس بگیرید.

مدارک هویتی فرد متقاضی؛ از جمله مدارک مهم برای اخذ ویزای تحصیلی

در کنار مدارک تحصیلی، مدارک هویتی نیز در لیست مدارک اخذ ویزای تحصیلی دیده می‌شوند. از جمله برخی از این مدارک می‌توان به پاسپورت، کارت ملی و (در برخی مواقع شناسنامه) اشاره کرد. این مدارک حتما باید کامل و بدون نقص باشند تا شانس بالایی برای اخذ ویزای تحصیلی داشته باشید.

انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه

در برخی مواقع، ممکن است سفارت کشورها از شما درخواست کنند که در کنار باقی مدارک، انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه‌ای نیز به همراه داشته باشید و در کنار مدارک دیگر آن‌ها را ارائه دهید. در انگیزه‌نامه بیان می‌کنید که هدفتان از مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی چیست و چرا فکر می‌کنید که گزینه مناسبی برای مهاجرت هستید. اما در توصیه‌نامه، باید از چند استاد معتبر و مورد تایید، نامه‌هایی را دریافت کرده باشید که ذکر کنند که شما از نظر شرایط و جایگاه تحصیلی مورد تایید قرار دارید و می‌توانید گزینه‌ای مناسب برای مهاجرت تحصیلی باشید.

مدارک مربوط به برخورداری از تمکن مالی لازم

یکی دیگر از مدارکی که باید برای اخذ ویزای تحصیلی ارائه کنید، مدارک مربوط به تمکن مالی هستند. توجه داشته باشید که تمکن مالی شما باید از مقدار مشخصی بیشتر باشد که این میزان تمکن بر اساس شرایط آن کشور و قوانین سفارت تعیین می‌شود. به عنوان مثال، ممکن است برای ویزای تحصیلی یک کشور به 7 هزار دلار تمکن مالی نیاز داشته باشید. در حالی که این مبلغ برای سفارت یک کشور دیگر، 10 هزار یورو است.

رسیدهای پرداخت هزینه‌های جانبی؛ یکی از مدارک بسیار مهم اخذ ویزای تحصیلی

وقتی که برای اخذ ویزا اقدام می‌کنید، هزینه‌های جانبی زیادی را باید پرداخت کنید که از جمله برخی از آن‌ها می‌توان به هزینه بررسی مدارک ویزا اشاره کرد. بعد از پرداخت این هزینه‌ها، باید رسید پرداخت را به همراه داشته باشید و در کنار مدارک دیگر، به سفارت تحویل دهید. در غیر این صورت، ممکن است در زمان بررسی مدارک با مشکل مواجه شوید.

دعوتنامه پذیرشی از مرکز آموزشی مورد نظر

یکی از مهم‌ترین مدارکی که باید برای دریافت ویزای تحصیلی آن را در اختیار داشته باشید، دعوتنامه پذیرش از سمت مرکز آموزشی مورد نظرتان است. همان‌طور که پیش‌تر به این نکته اشاره کردیم، لازم است که برای دریافت دعوتنامه پذیرشی، حتما قبل از اخذ ویزا برای پذیرش تحصیلی اقدام کرده باشید. در غیر این صورت، ویزای تحصیلی را دریافت نمی‌کنید.

عکس پرسنلی از فرد متقاضی؛ یکی از مدارک مهم برای دریافت ویزای تحصیلی

یکی از مدارک مهم برای دریافت ویزای تحصیلی، عکس پرسنلی است. توجه کنید که عکس پرسنلی که باید در اختیار سفارت قرار دهید، با فرمت کاملا رسمی، پس زمینه سفید و لباس بدون هرگونه برندی باشد. در غیر این صورت، پروسه اخذ ویزای شما با اختلال مواجه خواهد شد.

مراحل گرفتن ویزای تحصیلی

برای دریافت راحت ترین ویزای تحصیلی، حتما باید با روش دریافت آن آشنا باشید. به طور کلی، برای اخذ ویزای تحصیلی لازم است که همه مراحل به نوبت طی شوند. در صورت عدم توجه به این موضوع، ممکن است روند اخذ ویزا با مشکل مواجه شود و نتوانید در بازه زمانی که مد نظرتان است، ویزای تحصیلی را دریافت کنید.

ثبت درخواست اخذ ویزا و دریافت فرم‌های ثبت نام؛ اولین مرحله از اخذ ویزای تحصیلی

اولیه مرحله از سابمیت ویزای تحصیلی و ثبت درخواست برای اخذ آن، ورود به وب‌سایت سفارت یا مراجعه حضوری به آن‌ مکان است که باید با توجه به شرایط سفارت، روش مناسب را برای اخذ اقامت انتخاب کنید. برای این منظور، می‌توانید با کارشناسان موسسه مهاجرتی آبتین تماس بگیرید تا وکلای ما در کوتاه‌ترین زمان شما را راهنمایی کنند.

تکمیل فرم‌ها و آماده‌سازی مدارک مورد نیاز

بعد از ثبت درخواست، نوبت به آماده‌سازی مدارک اخذ ویزای تحصیلی و تکمیل فرم‌های مربوط به آن می‌شود. معمولا فرم‌ها از طریق وب‌سایت سفارت قابل دانلود و پرینت هستند. در همان وب‌سایت نیز همه مدارک مورد نیاز برای شما توضیح داده شده‌اند.

توجه کنید که برخی از مدارک به ترجمه رسمی نیاز دارند و حتما لازم است که آن‌ها را ترجمه کنید. اگر تصور می‌کنید که به ترجمه رسمی نیاز نیست، باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید و در صورت انجام ترجمه غیررسمی، با مشکل مواجه خواهید شد.

ارسال مدارک و دریافت نوبت برای انجام مصاحبه؛ یکی از مراحل اخذ ویزای تحصیلی

بعد از اینکه همه مدارک لازم ویزای دانشجویی را آماده کردید، نوبت به ارسال مدارک می‌رسد. توجه داشته باشید که در این مرحله و بعد از ارسال مدارک، برای شما نوبت مصاحبه با افسر سفارت تعیین خواهد شد. در زمان حضور در سفارت و انجام مصاحبه، باید کاملا خونسرد باشید و بتوانید به سوالات افسر به راحتی و بدون هیچ مشکلی پاسخ بدهید.

بررسی شرایط متقاضی برای اخذ ویزا و دریافت ویزا در محل سکونت

بعد از اینکه با افسر سفارت مصاحبه کردید، همه مدارک لازم برای ویزای تحصیلی که ارائه داد و شرایط ویزای تحصیلی شما بررسی خواهد شد. در صورتی که واجد شرایط باشید، ویزای تحصیلی را درب منزلتان دریافت خواهید کرد. اگر می‌خواهید به راحتی و بدون هیچ دغدغه‌ای، ویزای تحصیلی را دریافت کنید، کافی است با ما در موسسه آبتین تماس بگیرید.

عوامل تاثیرگذار بر دریافت ویزای تحصیلی

اگر در ذهن شما سوالاتی مانند “چه عواملی گرفتن ویزای تحصیلی را تسهیل می کند؟” یا “چه عواملی به گرفتن ویزای دانشجویی سرعت می بخشد؟” مطرح شده است، باید بگوییم که با رعایت چند نکته، به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن امکان اخذ ویزا را خواهید داشت.ژ

در ادامه لیستی از عوامل تاثیرگذار بر افزایش سرعت اخذ ویزا وجود دارد:

 • شرایط تحصیلی فرد متقاضی
 • تکمیل بودن مدارک
 • تسلط کافی به زبان انگلیسی یا زبان بومی آن کشور
 • وضعیت تاهل
 • پاسخ دادن کامل و صحیح در حین مصاحبه

ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان ممکن است؟

یکی از سوالاتی که ممکن است درباره شرایط گرفتن ویزای تحصیلی مطرح شود این است که آیا می‌توان بدون مدرک زبان نیز ویزای تحصیلی را دریافت کرد؟ در پاسخ به این سوال، باید بگوییم که در حال حاضر، کشورهای زیادی امکان اخذ ویزا و پذیرش تحصیلی را بدون مدرک زبان ممکن کرده‌اند.

در برخی از کشورها به خصوص کشورهای اروپایی، می‌توانید با شرکت در دوره‌های خاصی پذیرش تحصیلی را دریافت کنید و هیچ نیازی به مدرک زبان نداشته باشید. باید به این نکته اشاره کنیم که اگر بتوانید بدون مدرک تحصیلی، پذیرش تحصیلی یک دانشگاه یا کالج را دریافت کنید، سفارت نیز با درخواست ویزای شما موافقت خواهد کرد.

گرفتن ویزای تحصیلی بدون تمکن مالی

در برخی مواقع این امکان وجود دارد که بتوانید ویزای تحصیلی کشور مورد نظرتان را بدون هیچ تمکن مالی دریافت کنید. برای این منظور، تنها روش موجود، اخذ بورسیه تحصیلی است. با توجه به اینکه بورسیه‌ها خود به دو نوع کامل و کمک‌هزینه‌ای تقسیم می‌شوند، توصیه می‌کنیم اگر متقاضی اخذ ویزای تحصیلی بدون تمکن مالی هستید، به سراغ نوع فول فاند یا همان کامل بروید. بورسیه‌های کامل قبل از شروع ترم اعطا می‌شوند و توانایی تامین همه هزینه‌های شما را دارند. در حالی که بورسیه‌های تحصیلی معمولی یا همان کمک‌هزینه‌ای، تنها بخشی از هزینه‌ها را تامین می‌کنند و برای دریافت آن‌ها، معمولا باید حداقل یک ترم از تحصیل شما در دانشگاه مورد نظر گذشته باشد.

بهترین و راحت ترین کشورها برای ویزای تحصیلی

معمولا کشورهای اروپایی گزینه‌های عالی برای مهاجرت هستند. چرا که ویزای تحصیلی اروپا شرایط آسان‌تری دارد و راحت‌تر به دانشجویان ایرانی اعطا می‌شود. اما در کنار اروپا، کانادا نیز شرایط مناسبی برای پذیرش دانشجو دارد و در صورت تمایل، به راحتی می‌توانید پذیرش تحصیلی یکی از دانشگاه‌های این کشور را دریافت کنید.

اگر قصد دریافت ویزای تحصیلی آلمان، ویزای تحصیلی کانادا یا ویزای تحصیلی ایتالیا را دارید، کافی است با کارشناسان مجموعه آبتین تماس بگیرید. ما می‌توانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقامت تحصیلی کشور مورد نظرتان را برای شما دریافت کنیم.

به دنبال ویزای تحصیلی هستید؟ با موسسه آبتین تماس بگیرید

اگر می‌خواهید در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بدون هیچ‌گونه دغدغه‌ای و به راحتی هرچه تمام، ویزای تحصیلی کشورهای کانادا، ایتالیا و آلمان را دریافت کنید، کافی است از خدمات مجموعه مهاجرتی آبتین استفاده کنید. وکلای مهاجرتی ما همواره آماده ارائه خدمات به شما هستند. برای این منظور و دریافت خدمات مشاوره، کافی است همین حالا و از طریق یکی از مسیرهای ارتباطی، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سوالات متداول ویزای کانادا

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
پیمایش به بالا